“Sahil ekosistemlərinin iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşması üçün geoməkan mühəndisliyi üzrə yeni kursları” ("New Courses in Geospatial Engineering for Climate Change Adaptation of Coastal Ecosystems")
Layihənin kodu: 619011-EPP-1-2020-1-KZ-EPPKA2-CBHE-JP GEOCLIC
619034-EPP-1-2020-1-UA-EPPKA2-CBHE-JP
Layihənin müddəti: 2020-2023 (36 ay)
2020-2023-cü illərdə icra edilməsi nəzərdə tutulan layihə Qazaxıstanın Əl-Fərabi adına Qazaxıstan Milli Universitetinin koordinatorluğu ilə baş tutacaq. Layihədə Azərbaycan, Qazaxıstan, Türkmənistan, Almaniya, Rumıniya, Litva və Niderland Krallığının universitetləri tərəfdaş kimi iştirak edəcək. GEOCLIC layihəsinin məqsədi sahil ekosistemlərinin ekoloji təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi ilə yeni texnologiyalardan istifadə edərək geoməkan texnologiyaları üzrə bakalavr, magistr və doktorantura kurrikulumlarının müasirləşdirilməsindən ibarətdir.
Layihə tərəfdaşları:
• Əl-Farabi Qazax Milli Universiteti
• Twente Universiteti
• Berlin Texniki Universiteti
• Vilnius Gediminas Texniki Universiteti
• Konstanta Dənizçilik Universiteti
• EXOLAUNCH GmbH
• Bakı Dövlət Universiteti
• Milli Aviasiya Akademiyası
• Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti
• Mingəçevir Dövlət Universiteti
• Kaspi Texnologiya və Mühəndislik Universiteti
• Safi Utebayev adına Atırau Neft və Qaz Universiteti
• S.A. Niyazova Adına Türkmən Əkinçilik Universiteti
• Maxtumkuli adına Türkmən Dövlət Universiteti
• Beynəlxalq Humanitar Elmlər və İnkişaf Universiteti
• Beynəlxalq Ekoenerji Akademiyası
• Qazaxıstan Respublikası Təhsil və Elm Nazirliyi "Coğrafiya və Su Təhlükəsizliyi İnstitutu" Səhmdar Cəmiyyəti
17.12.2021-il tarixində Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində Xarici əlaqələr şöbəsinin təşkilatçılığı ilə Avropa Birliyinin maliyələşdirilməsi ilə həyata keçilən Erasmus+ KA2 “GEOCLİC” layihəsinin məlumatlandırma günü keçirilmişdir. Tədbirdə aidiyyatı qurumların nümayəndələri, layihənin AzMİU üzrə işçi heyəti, müəllimləri və tələbələri iştirak etmişdir.

New Courses in Geospatial Engineering for Climate Change Adaptation of Coastal Ecosystems
The project, which will be implemented in 2020-2023, will be coordinated by the Al-Farabi National University of Kazakhstan. Universities from Azerbaijan, Kazakhstan, Turkmenistan, Germany, Romania, Lithuania and the Netherlands will participate in the project as partners. The goal of the GEOCLIC project is to modernize the bachelor's, master's and doctoral curricula in geospatial technology using new technologies to ensure the environmental safety of coastal ecosystems.
Project partners:
Al-Farabi Gazakh National University
Twente University
Technical University of Berlin
Vilnius Gediminas Technical University
Constantine Maritime University
EXOLAUNCH GmbH
Baku State University
National Aviation Academy
Azerbaijan Architecture and Construction University
Mingachevir State University
Caspian University of Technology and Engineering
Atyrau Oil and Gas University named after Safi Utebayev
S.A. Turkmen Agricultural University named after Niyazova
Turkmen State University named after Makhtumkuli
International University for the Humanities and Development
International Eco-Energy Academy
"Institute of Geography and Water Security" Joint Stock Company of the Ministry of Education and Science of the Republic of Kazakhstan
On December 17, 2021, the Azerbaijan University of Architecture and Construction hosted an information day of the European Union-funded Erasmus + KA2 “GEOCLIC” project organized by the International Relations Department. The event was attended by representatives of relevant agencies, project staff, teachers, and students.