Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin
AzMİU-nun nəzdində yaradılmış fizika-riyaziyyat təmayüllü lisey təbiət elmləri üzrə ixtisaslaşan VII-XI siniflər üçün nəzərdə tutulmuş və Təhsil Nazirliyinin 07 yanvar 1997-ci il 12 saylı əmrinə əsasən fəaliyyətə başlamışdır. 2001/2002-ci tədris ilindən fəaliyyətini müvəqqəti olaraq dayandırmış və Təhsil Nazirliyinin 19 yanvar 2005-ci il 46-03-214/17 saylı məktubuna və AzMİU-nun rektoru, professor G.H.Məmmədovanın iyun ayının 2005-ci il tarixli 212/t-d əmrinə əsasən fəaliyyətini bərpa etmişdir.
Məqsəd
Liseydə təhsil alan şagirdlərin potensial imkanlarını üzə çıxarmaq, onların gələcəkdə yiyələnəcəkləri ixtisasların sirlərinə bələd olmağa istiqamətləndirmək, Azərbaycan Respublikasının prezidentinin 17 aprel 2006-cı il tarixli 1414 aylı əmrinə uyğun olaraq onların yaradıcılıq potensialını artırmaq, texniki ali məktəblərinə o cümlədən Universitetimizə daha istehdadlı şagirdlərin qəbul olunmasında müstəsna rol oynamaqdır.
Tədrisin keyfiyyəti
Dərin bilik, bacarıq, yüksək əxlaqi dəyərlər zirvəsinə gedən yol təlimlən keçdiyindən liseydə universitetimizin ən təcrübəli müəllimləri fəaliyyət göstərirlər. Onlardan 8 nəfəri elmi adlara malikdirlər, ( 1 elmlər doktoru, 7 fəlsəfə üzrə doktor). Dərslərin aparılmasında müasir tələblərə cavab verən əyani vasitələrdən geniş istifadə olunur. Liseydə şagirdlərin ixtiyarında olan ayrıca kompyüter otağı yaradılmışdır. Şagirdlərimiz Respublika səviyyəli olimpiyadalarda, Universitetimizdə təşkil olunan yaradılcılıq sərgilərində fəal iştirak edirlər. Liseydə şagirdlərin yüksək təlimlə yanaşı onların vətənpərvərlik və estetik tərbiyələnmələrinə ciddi fikir verilir. Məzunlarımız Universitetimizə və digər universitetlərə yüksək ballarla qəbul olunurlar.
Liseyin Nizamnaməsinə əsasən hər sinifdə şagirdlərin sayı 12-dən artıq olmur.
Liseyə qəbul: 2022-2023-cü tədris ili üçün qəbul qaydaları aşağıdakı məlumatda yerləşdirilib.
AzMİU-nun nəzdində Fizika- Riyaziyyat təmayüllü liseydə Azərbaycan və rus bölmələrində VII,VIII, IX, X və XI siniflər mövcuddur. Təhsil ödənişlidir İllik təhsil haqqı 1350 (min üç yüz əlli) AZN-dir.
Liseyə qəbul müsabiqə yolu ilə ildə iki dəfə: hər il may ayının axırıncı həftəsinin və sentyabr ayının birinci həftəsinin üçüncü günü keçirilir. Müsabiqə riyaziyyat, fizika və ingilis dilindən sorğu üsulu ilə aparılır.
Sənəd qəbulu aprel ayının 20-dən sentyabr ayının 1-nə qədərdir. Liseydə dərslərin tədrisində universitetin professor müəllim heyəti və həmçinin liseyin öz təcrübəli müəllimləri iştirak edir. Liseydə dərs deyən müəllimlərdən 1 nəfəri elmlər doktoru – professor, 7nəfəri isə fəlsəfə doktoru –dosentdir

The physics-mathematics-oriented lyceum established under the AzUAC was designed for VII-XI grades specializing in natural sciences and started its activity according to the order No. 12 of the Ministry of Education dated January 7, 1997. Temporarily suspended from the 2001/2002 academic year and in accordance with the letter of the Ministry of Education No. 46-03-214 / 17 of January 19, 2005 and the order of the rector of AzUAC, Professor G.H. Mammadova dated June 2005, 212 / td it resumed its activities.
Purpose
To reveal the potential of high school students, to guide them to the secrets of their future professions, to increase their creative potential in accordance with the order of the President of the Republic of Azerbaijan dated April 17, 2006 1414, to admit more talented students to technical universities, including our University is to play a role.
Quality of education
The most experienced teachers of our university work in the lyceum, as they are trained on the way to the peak of deep knowledge, skills and high moral values. 8 of them have scientific titles (1 doctor of sciences, 7 doctors of philosophy). Visual aids that meet modern requirements are widely used in teaching. A separate computer room has been created at the lyceum for students. Our students take an active part in the Republican Olympiads and creative exhibitions organized at our University. In addition to higher education, the lyceum pays special attention to the patriotic and aesthetic education of students. Our graduates are admitted to our University and other universities with high scores.
According to the Charter of the lyceum, the number of students in each class does not exceed 12.
Admission to the lyceum: Admission rules for the 2022-2023 academic year are posted in the following information.
There are VII, VIII, IX, X and XI classes in the Azerbaijani and Russian sections of the Physics-Mathematics lyceum under the AzUAC. Education is paid Annual tuition fee is 1350 (one thousand three hundred fifty ) AZN.
Admission to the lyceum is held twice a year through a competition: every year in the last week of May and the third day of the first week of September. The competition is based on mathematics, physics and English.
Applications are accepted from April 20 to September 1. The teaching staff of the lyceum is taught by the university's teaching staff, as well as the lyceum's own experienced teachers. One of the high school teachers is a doctor of sciences - professor, and 7 are doctors of philosophy - associate professors.