ENACTUS (Entrepreneurial Action Us) beynəlxalq proqramının əsası 1975-ci ildə ABŞ universitetləri tərəfindən qoyulmuşdur. ENACTUS - biznesin müsbət gücü ilə daha yaxşı və daha davamlı dünya yaratmaq üçün bu günün və sabahın liderlərini bir yerə toplayan beynəlxalq təşkilatdır. ENACTUS ümumdünya şəbəkəsi universitet tələbələri, akademik professionallar və biznes liderlərindən ibarətdir.
ENACTUS şəbəkəsi ilə qurulan əlaqələr dünyadakı fərdləri və cəmiyyətləri faydalandırır, iştirakçılar arasında şəxsi və professional mühitin inkişafına səbəb olur. Proqramın cəmiyyət aspektinə əlavə olaraq, ENACTUS-un liderlik və karyera təşəbbüsləri öyrənmək, ENACTUS-un əməkdaş şirkətləri ilə tələbə və məzunların mübadiləsi və həmçinin yerləşdirilməsinə əhəmiyyətli imkanlar yaratmaq üçün planlaşdırılıb.
ENACTUS komandaları fərdi universitet kampuslarında təşkil olunur. ENACTUS Dünya Qərargahı tərəfindən bu cür komandaların necə təşkil olunması və strukturlaşması ilə bağlı bilərəkdən çox az qayda və prosedurlar yaradılmışdır.
ENACTUS komandasını təşkil etmək və onu idarə etməyin çoxsaylı yolu var. Hər bir kollec və ya universitet  xidmət etdiyi cəmiyyətə qədər unikaldır. Bu elastiklik hər bir quruma öz ENACTUS komandasını onun fakültə, tələbə və cəmiyyət ehtiyaclarına münasib şəkildə qurmağa icazə verir.
ENACTUS öz cəmiyyətində fərqlənməklə sosial cəhətdən məsuliyyətli biznes liderləri olmaq üçün, bacarıqları inkişaf etdirmək sahəsində universitet tələbələrini mobilləşdirməklə bağlı biznes və ali təhsil liderləri ilə işləyən beynəlxalq qeyri-kommersiya təşkilatıdır. İştirakçı tələbələr kampuslarda komandalar təşkil edir və ehtiyacı olan insanların həyat keyfiyyəti və yaşam standartını yaxşılaşdıran yardım layihələrini inkişaf etdirmək üçün biznes konsepsiyalarını tətbiq edirlər. İllik regional və milli yarışlar liderlərin hakimlər kimi çıxış etməsini təmin edir. Enactus - Ali təhsil müəssisələri və biznes strukturları arasında partnyorluq, tərəfdaşlıq və əməkdaşlıqdır. Əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması nəticəsində tələbə komandaları yaşadıqları cəmiyyətdə azad sahibkarlığın prinsiplərini öyrənir, öz ideyalarını praktikada tətbiq edir və əldə etdikləri bilikləri digərləri ilə bölüşürlər.
Enactus – un əsas missiyası bazar iqtisadiyyatının əsaslarını öyrətmək məqsədilə tələbə komandalarının hazırlanmasıdır. ENACTUS - biznesin müsbət gücü ilə daha yaxşı və daha davamlı dünya yaratmaq üçün bu günün və sabahın liderlərini bir yerə toplayan beynəlxalq təşkilatdır. ENACTUS ümumdünya şəbəkəsi universitet tələbələri, akademik professionallar və biznes liderlərindən ibarətdir
Enactus Komandalar
Hər bir Enactus komandası Universitet cəmiyyəti tərəfindən təşkil olunur. Bu komandaların təşkil olunmasına və strukturuna dair Enactus –un Baş Ofisi tərəfindən müəyyən olunmuş bir neçə qayda və prosedurlar mövcuddur:
Bəzi komandaların ancaq bir məsləhətçisi, digərlərinin isə bir neçə məsləhətçisi ola bilər;
Bəzi komandaların xeyli sayda, digərlərinin isə nisbətən az sayda tələbə üzvü ola bilər (Qeydiyyat üçün minimum 25 nəfər tələbə tələb olunur);
Bəzi komandalar üzv olmaq üçün müəyyən tələblər irəli sürəcək, digərləri isə maraq göstərən hər bir tələbəyə üzv olmağa imkan verə bilər;
Əsas parametrlər
Komandalar öz fəaliyyətlərini insanlara aşağıda göstərilən istiqamətləri öyrətməklə qurmalıdırlar:
Bazar iqtisadiyyatını;
Uğur qazanmaq bacarığını;
Sahibkarlığı;
Maliyyə savadını;
Biznes etikasını.
Bunun xaricində komanda tərəfindən həyata keçiriləcək layihələrin sayı, layihə çərçivəsində hansı auditoriyanı əhatə edəcəkləri, onlar tərəfindən tətbiq olunacaq tədris materiallarının orijinal və ya əvvəlcədən hazırlanmış olması kimi məsələlərin həlli hər bir komandanın öz ixtiyarına verilib.
Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd
Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd – Azərbaycanın iqtisadi potensialının gücləndirilməsində gənclərin rolunu artırmaq, gənclərin sahibkarlıq fəaliyyətini stimullaşdırmaq, azad sahibkarlığın ideyasını tələbələr arasında təbliğ etmək, tələbələrin təşkilatçılıq, idarəçilik və komandada işləmək qabiliyyətlərini inkişaf etdirməkdən ibarətdir.
İstənilən tələbə, yaxud müəllim avadanlığın quraşdırılmasında iştirak edə bilər. Sual-cavab prosesində isə yalnız komanda üzvləri iştirak etməlidir. Heç bir komandaya rəsmi elan olunmamışdan öncə təqdimat otağında avadanlığı quraşdırmağa icazə verilmir. Yarışa aid heç bir sənəd, material, hədiyyə və s. materiallar münsiflər heyətinə verilə bilməz. İstisna hal kimi komanda üzvləri haqqında 1 səhifəlik məlumat verilir.

The ENACTUS (Entrepreneurial Action Us)
international program was founded in 1975 by US universities. ENACTUS is an international organization that brings together today's and tomorrow's leaders to create a better and more sustainable world with the positive power of business. The ENACTUS global network includes university students, academic professionals and business leaders.
The relationships established with the ENACTUS network benefit individuals and communities around the world, contributing to the development of a personal and professional environment among the participants. In addition to the community aspect of the program, it is planned to explore ENACTUS's leadership and career initiatives, create significant opportunities for student and alumni exchanges and placement with ENACTUS partner companies.
ENACTUS teams are organized on individual university campuses. ENACTUS World Headquarters has deliberately established very few rules and procedures on how to organize and structure such teams.
There are many ways to organize and manage an ENACTUS team. Each college or university is as unique as the community it serves. This flexibility allows each organization to build its ENACTUS team to suit the needs of its faculty, students, and community.
ENACTUS is an international non-profit organization that works with business and higher education leaders to mobilize university students to develop their skills to become socially responsible business leaders who stand out in their community. Participating students form teams on campus and apply business concepts to develop aid projects that improve the quality of life and living standards of people in need. Annual regional and national competitions ensure that leaders act as judges. Enactus is a partnership, partnership and cooperation between higher education institutions and business structures. As a result of building partnerships and partnerships, student teams learn the principles of free enterprise in the community in which they live, apply their ideas in practice, and share their knowledge with others.
Enactus' main mission is to train student teams to teach the basics of a market economy. ENACTUS is an international organization that brings together today's and tomorrow's leaders to create a better and more sustainable world with the positive power of business. The ENACTUS global network includes university students, academic professionals and business leaders
Enactus Teams
Each Enactus team is organized by the University Society. There are a number of rules and procedures established by Enactus Headquarters regarding the organization and structure of these teams:
Some teams may have only one advisor, while others may have several advisors;
Some teams may have a large number of members, while others may have a relatively small number of students (a minimum of 25 students is required for registration);
Some teams will set certain requirements for membership, while others may allow any interested student to become a member;
Basic parameters
Teams should build their activities by teaching people the following areas:
Market economy;
The ability to succeed;
Entrepreneurship;
Financial literacy;
Business ethics.
In addition, the number of projects to be implemented by the team, which audience will be covered by the project, and whether the training materials to be used by them are original or pre-prepared are at the discretion of each team.
The purpose of the competition
The purpose of the competition is to increase the role of youth in strengthening the economic potential of Azerbaijan, to stimulate youth entrepreneurship, to promote the idea of ​​free enterprise among students, to develop students' organizational, managerial and teamwork skills.
Any student or teacher can participate in the installation of the equipment. Only team members should participate in the question and answer process. No team is allowed to install equipment in the presentation room before it is officially announced. No documents, materials, prizes, etc. related to the competition. materials may not be submitted to the jury. As an exception, 1-page information about team members is provided.