Təcrübə və Karyera Mərkəzi
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin Təcrübə və Karyera Mərkəzi (TKM) 2020-ci ildə AzMİU-nun tədris işləri üzrə prorektorluğun nəzdində struktur vahidi kimi təsis olunub.
Mərkəz öz fəaliyyətini Azərbaycan Respublikasının qüvvədə olan qanunvericiliyi, AzMİU-nun Nizamnaməsi və Təcrübə və Karyera Mərkəzinin Əsasnaməsi əsasında tənzimləyir.
Təcrübə və Karyera Mərkəzi öz fəaliyyətini həyata keçirərkən AzMİU-nun digər struktur vahidləri, dövlət və özəl müəssisələr, yerli və xarici təşkilatlarla qarşılıqlı əməkdaşlıq edir.
Mərkəz zəruri olan müxtəlif sahələrə uyğun ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasını təmin edilməsi, məzun olan tələbələr haqqında məlumatların elektron bazada yerləşdirilməsi, müəssisələrə texniki, təşkilati, konsultativ xidmətlərin göstərilməsi, AzMİU-nun tədris proqramlarına uyğun olaraq müxtəlif təcrübə yönümlü obyektlərdə istehsalat təcrübəsinin təşkil edilməsi, beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq tədrisin, elmin və istehsalatın əlaqələndirilməsinin təmin edilməsi işini təşkil edir.
Təcrübə və Karyera Mərkəzinin fəaliyyəti müddətində müxtəlif yerli və beynəlxlaq şirkətlərlə, dövlət müəssisələri ilə əməkdaşlıq edir. Mərkəz sənayelərdən nümayəndələrin və AzMİU məzunlarının universitetə dəvət edilməsi, tələbələrlə müxtəlif görüşlərin təşkil olunması istiqamətində fəaliyyət göstərir.
İstehsal və qeyri-istehsal sahələri üzrə fəaliyyət göstərən kadrlar üçün qısa və uzunmüddətli kurslar və təlim proqramlarının təşkili, müxtəlif səviyyəli tədbirlərin keçirilməsi, AzMİU tələbələrinin ölkə daxilində və xaricində təcrübə keçməsi işini digər sturktur bölmələrlə birlikdə təşkil edilməsi, məzunların ixtisas profili üzrə iş imkanlarının dəstəklənməsi və s. kimi məsələlər də TKM-in fəaliyyətinə daxildir.
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin bakalavr və magistr səviyyələrində təhsil alan tələbələrinin təcrübə keçmələri Təcrübə və Karyera Mərkəzi tərəfindən Azərbaycan Təhsil Nazirliyinin ali məktəb haqqında təlimatlarına uyğun olaraq planlaşdırılır. Hazırda Mərkəzin Respublikada fəaliyyət göstərən 150-ə yaxın müəssisə ilə təcrübə yönümlü əməkdaşlıq müqaviləsi mövcuddur. Mövcud müqavilələr çərçivəsində Universitetin sonuncu kurs bakalavr və magistr səviyyələrində təhsil alan tələbələri, həmin müəssisələrdə istehsalat və elmi-tədqiqat təcrübələri keçir. İstehsalat təcrübəsi müddətində tələbələrin tədris boyu yiyələndiyi nəzəri bilikləri təcrübədə tətbiq etmələri onların gələcək iş həyatlarında çox böyük rol oynayır.
Mərkəzin əsas vəzifələrindən biri 14 həftə davam edən istehsalat təcrübəsini izləmək və yaranan problemləri aradan qaldırmaqdır.
Universitetin qarşısında duran mühüm məqsədlərdən biri də gələcəkdə dövlətimizin iqtisadi inkişafında vacib yer tutan inşaat sahəsi üçün savadlı, bacarıqlı gənc mütəxəssislər yetişdirməkdir. Bu baxımdan universitetimizi bitirən tələbə və məzunların gələcək karyeralarını qurmalarına dəstək olmaq universitetimiz üçün ən vacib məqamlardan biridir. Bu istiqamətdə universitetin nəzdində yaradılmış karyera mərkəzi tələbələrin və məzunların birinci dəstəkçisidir.
Təcrübə və Karyera mərkəzində universiteti bitirmiş tələbələr haqqında “Məzun məlumat bazası”, eləcə də tələbə və məzunların CV bazası yaradılmışdır.
Mərkəzdə daima yenilənən “Karyera İmkanları” bölməsi də mövcuddur. Burada məzun və tələbələrin iş axtarışına dəstək olmaq üçün müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən ən qabaqcıl müəssisələrlə əlaqə yaradılaraq, tələbələrin müsahibələrdə iştirakları üçün şərait yaradılır. Mərkəz tərəfindən öz karyeralarını uğurla qura bilmiş bir sıra fəxri məzunlarımızın iştirakı ilə seminarlar, təlimlər, treninqlər və s. tədbirlər təşkil edilir.

INTERNSHIP AND CAREER CENTER
The Internship and Career Center (ICC) of the Azerbaijan University of Architecture and Construction was established in 2020 as a structural unit under the Vice-Rector for Academic Affairs of the University.
The Center regulates its activity on the basis of the current legislation of the Republic of Azerbaijan, the Charter of the University and the Regulations of the Center of Internship and Career.
In carrying out its activities, the Internship and Career Center cooperates with other structural units of AzUAC, public and private enterprises, local and foreign organizations.
The center provides training of qualified specialists in various fields, placement of information on graduates in electronic database, provision of technical, organizational, consulting services to enterprises, organization of internships at various experimental facilities in accordance with the curricula of AzUAC, in accordance with international experience. organizes the work of ensuring the coordination of education, science and production.
During the operation of the Internship and Career Center, it cooperates with various local and international companies and government agencies. The center works to invite representatives of industries and graduates of AzUAC to the university, to organize various meetings with students.
Organization of short and long-term courses and training programs for production and non-production staff, holding events of various levels, organizing internships for AzUAC students in the country and abroad together with other departments, supporting graduates' job opportunities, etc. . Such issues are also included in the activities of ICC.
Internships for undergraduate and graduate students of the Azerbaijan University of Architecture and Construction are planned by the Internship and Career Center in accordance with the instructions of the Ministry of Education of Azerbaijan on higher education. At present, the Center has a practice-oriented cooperation agreement with about 150 enterprises operating in the country. Under the existing agreements, the last year students of the University, studying at the bachelor's and master's levels, undergo production and research internships at these institutions. The practical application of the theoretical knowledge acquired by students during the internship plays a very important role in their future working lives.
One of the main tasks of the center is to follow the 14-week production experience and eliminate the problems.
One of the important goals of the university is to train well-educated, skilled young professionals for the construction industry, which will play an important role in the economic development of our country in the future. In this regard, one of the most important points for our university is to support graduates and graduates of our university to build their future careers. The career center established at the university in this direction is the first supporter of students and graduates.
The Internship and Career Center has a “Graduate Database” of university graduates, as well as a CV database of students and graduates.
The center also has a constantly updated "Career Opportunities" section. Here, to support graduates and students in their job search, contacts are created with the most advanced companies operating in various fields, creating conditions for students to participate in interviews. The center organizes seminars, trainings, etc. with the participation of a number of our honorary graduates who have successfully built their careers. events are organized.