İstanbul Texniki Universiteti
Proqramda iştirak etmək istəyən tələbələrin Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzinin keçirdiyi qəbul imtahanlarından Mərkəzin təyin etdiyi yetərli balı toplamaları tələb olunur.
İxtisas: ‒ “İNŞAAT MÜHƏNDİSLİYİ”
Proqramın modeli
Birgə proqrama qəbul olunan bütün tələbələr 1 -ci və 2 -ci kursu AZMIU -da, 3 -cü və 4 -cü kursu isə İTU -da bitirəcəklər.
Qəbul şərtləri
Təhilsini İTÜ-də davam etdirmək istəyən tələbələr, Tərəflərin qəbul etdiyi beynəlxalq testlərdən birinin balını toplayaraq, kifayət qədər ingilis dili bilik səviyyəsinə malik olduqlarını aşağıdakı kimi nümayiş etdirəcəklər:

İstanbul Texniki Universiteti
Students who want to participate in the program are required to obtain the sufficient score determined by the Center in the entrance exams held by the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan.
Specialty: ‒ "CIVIL ENGINEERING"
The model of the program
All students admitted to the joint program will complete the 1st and 2nd courses at AZUAC, and the 3rd and 4th courses at ITU.
Conditions of admission
Students who wish to continue their studies at ITU must confirm that they have a sufficient level of English language skills by scoring one of the international tests accepted by the Parties as follows.
• TOEFL IBT: minimum 72/120
• ITU - AzUAC Foreign language proficiency exam: minimum 60/100
Study period - 4 years
The language of instruction is English
Students who successfully complete their studies will receive a bachelor's diploma of AzUAC and ITU.