Azərbaycanda Ekoloji Fövqəladə Vəziyyəti qarşılamaq üçün 3-cü dövr Təkmilləşdirilmiş Təhsil Kursunu dəstəkləyən İnnovativ Tədris Mərkəzi ( Innovative Training Centre to support a  postgraduate 3rd cycle Advanced Course to face Environmental Emergency in Azerbaijan / ITACA)
Layihənin kodu: 609758-IT-2019-EPPKA2-CBHE-JP]
https://www.itacaproject.eu/about-us
Layihənin müddəti: 2019-2023 (48 ay)
ITACA layihəsi Avropa İttifaqının nümayəndələri ilə birgə Trening Mərkəzinin qurulması və neft hasilatının ətraf mühitə verdiyi zərərin öyrənilməsi və burada ali təhsil müəssisələrlə şirkətlər arasında işin aparılmasını, bu sahədə mütəxəssislərin yetiştirilməsini hədəf alır. Tədris Mərkəzi şirkətlər ilə akademik qurumlar arasındakı əməkdaşlıq vasitəsilə magistraturadan sonra bir illik kursların layihəsini hazırlayıb inkişaf etdirəcək. Universitetlər və sənaye sahələri arasında körpü rolu oynayan bu yeni təhsil növü tədrisin keyfiyyətinə, ölkədə ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması istiqamətində yaranan problemlərin həllinə kömək edə bilər. Layihə nəticəsində Avropa universitetlərinin təcrübəsinə əsaslanaraq yerli ali təhsil sisteminin modernləşməsinə imkan verən innovativ tədris metodologiyası, ətraf mühitin bərpası və tullantıların idarə olunması sahəsində yeni qabaqcıl texnologiyalar tətbiq ediləcək. 2019-2023-cü illəri əhatə edəcək layihənin koordinatoru İtaliyanın La Sapienza Universiteti, regional koordinatoru isə AzMİU-dur. Layihədə AzMİU-nun Xarici Əlaqələr şöbəsi və Ekologiya mühəndisliyi kafedrası birgə fəaliyyət göstərəcək.Layihənin hədəfi tələbələrin əmək bazarına daxil olmasına yeni imkanlar yaratmaq, yerli şirkətlərdə çalışan texniki işçilərin əmək və rəqabət qabiliyyətlərinin artırılmasına töhfə vermək, eləcə də neft-qaz hasilatı nəticəsində mənfi təsirlərə məruz qalan torpaq və suyun təmizlənməsi, tullantıların idarə olunması sahəsində ali təhsilin, məşğulluğun, sahibkarlıq qabiliyyətinin yaxşılaşdırılmasıdır.

Innovative Training Center to support a postgraduate 3rd cycle Advanced Course to face Environmental Emergency in Azerbaijan / ITACA
Project code: 609758-IT-2019-EPPKA2-CBHE-JP]
https://www.itacaproject.eu/about-us
Project duration: 2019-2023 (48 months)
The ITACA project, together with representatives of the European Union, aims to establish a training center and study the damage caused by oil production to the environment, to work between higher education institutions and companies, and to train specialists in this field. The Training Center will design and develop one-year postgraduate courses through collaboration between companies and academic institutions. This new type of education, which acts as a bridge between universities and industries, can help solve the problems of improving the quality of education and the environmental situation in the country. As a result of the project, based on the experience of European universities, innovative teaching methodologies, new advanced technologies in the field of environmental rehabilitation and waste management will be applied, which will allow modernizing the local higher education system. The coordinator of the project, which will cover 2019-2023, is La Sapienza University of Italy, and the regional coordinator is AzUAC. The project will work together with the Department of Foreign Relations and the Department of Environmental Engineering of the University. The aim of the project is to create new opportunities for students to enter the labor market, contribute to increasing the labor and competitiveness of technicians working in local companies. land and water treatment, improvement of higher education, employment, entrepreneurship in the field of waste management.