Beynəlxalq reytinq bazaları
Dünya universitetlərinin fəaliyyətini Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 17 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə qiymətləndirilən bu reytinqdə AzMİU dünya universitetləri arasında yer alıb.
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Böyük Britaniyanın Ümumdünya Universitetlərinin Reytinq Təşkilatı olan “Quacquarelli Symonds” (QS) reytinq təşkilatı 2016-cı ildən dərc etdiyi “QS Regional” reytinq bazasında ən yaxşı universitetlər arasında qərarlaşır.
Universitetlərin beynəlxalq reytinq sistemidir. Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti 2017-ci ildən, dünyanın müxtəlif ən yaxşı universitetləri arasında bu siyahıya daxil olub.
2017-ci ildən Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti "UI Green Metric World University" reytinq bazasında ekoloji cəhətdən dünyanın ən ekoloji universitetləri arasında qərarlaşır.
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti  ilk dəfə olaraq 2015-ci ildə bu reytinqə daxil olmuş və Avropa ekspertləri tərəfindən qiymətləndirilərək hər il olduğu kimi yüksək kateqoriya  almışdır.
WeboMetrics 4 göstərici üzrə universitetləri qiymətləndirir. Ən əsas göstərici isə universitetin veb səhifədə yer alan ixtisasların sillabuslarına keçid, tələbələr üçün elektron kitabxana sistemi və  mühüm olan səhifələrə keçiddir. Digər göstəricilər isə universitet müəllimləri tərəfindən çap olunan məqalələr, kitablar, elmi əsərlərin çoxluğu və onlara olan tələbata əsaslanır. Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti  ilk dəfə 2018-ci ildə bu reytinqə daxil olub.
Bu reytinqin məqsədi keyfiyyətli təhsil baxımından  dünya universitetləri və kolleclərinin  qlobal sıralanmasını təqdim etməkdir. Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti 2018-ci ildə ilk dəfə sözü gedən reytinq sisteminə qoşulub.

In order to ensure the representation of AzUAC in international rankings, large-scale activities have been carried out, and as a result, AzUAC has found its place in several world rankings:
The Times Higher Education-AzUAC is ranked among the world's universities in this ranking, which evaluates the activities of world universities according to the 17 United Nations Sustainable Development Goals (SDGs). It should be noted that 1240 universities from 98 countries and regions are included in the ranking system. Azerbaijan University of Architecture and Construction is located in 801+ places. Various data collection, writing, translation and important tasks have been performed in this direction.
QS Ranking - Azerbaijan University of Architecture and Construction is ranked among the best universities in "Emerging Eastern Europe and Central Asia" published by Quacquarelli Symonds (QS) since 2016.
Round University Ranking (RUR Ranking) - is an international ranking system of universities. Azerbaijan University of Architecture and Construction has been included in this list among the best universities in the world since 2017.
UI Green Metric World University ranking - Since 2017, the Azerbaijan University of Architecture and Construction has been ranked among the most environmentally friendly universities in the world on the basis of the UI Green Metric World University ranking.
U-Multirank Ranking - Azerbaijan University of Architecture and Construction was first included in this ranking in 2015 and was evaluated by European experts and received a high category, as it was this year.
Webometrics ranking - WeboMetrics evaluates universities on 4 indicators. The most important indicators are the transition to the syllabuses of specialties on the university's website, the electronic library system for students and the transition to important pages. Other indicators are based on the number of articles, books, scientific works published by university teachers and the demand for them. Azerbaijan University of Architecture and Construction was first included in this ranking in 2018.
Unirank Ranking - The purpose of this ranking is to present a global ranking of the world's universities and colleges in terms of quality education. In 2018, the Azerbaijan University of Architecture and Construction for the first time gained its place among the Azerbaijani universities in the ranking system.