TƏDRİS ŞÖBƏSİ HAQQINDA MƏLUMAT
Təşkil olunduğu zamandan şöbənin fəaliyyəti Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Əsasnaməsinə uyğun qurulmuşdur. Son illər Universitetdə aparılmış islahatlar, Avropa təhsil sisteminə inteqrasiya işlərinin davamı olaraq universitet Rektorunun əmrinə uyğun Tədris şöbəsi mövcud ştat vahidləri çərcivəsində “Tədrisin təşkili və tənzimlənməsi”, “İnformasiya” və “Qeydiyyat” sektorları, “Tələbə bölməsi”, “TQDK-nın tələbə məzun məlumat sistemi”, “Imtahan mərkəzi”,”Diplom otağı”, “Dispetçer qrupu”, “Arxiv”, “İnformasiya” sektorlarından ibarət təsdiq edilmişdir.
2006-2007-ci tədris ilindən başlayaraq Universitetdə tədrisin Boloniya Deklorasiyasına uyğun təşkilinə başlanılmışdır. Hal-hazırda Universitetin bütün ixtisasları üzrə həm bakalavr həm də magistr pillələri üzrə mütəxəssis hazırlığı Avropa kredit transfer sisteminin tələblərinə uyğun təşkil olunmuşdur. Tədrisin təşkili Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin “Kredit sisteminə aid Əsasnamələr”ə uyğun qurulmuşdur.
Tədris şöbəsi tədrisin təşkili və məzmunu ilə bağlı bütün işlərlə məşğul olur və tədrisin keyfiyyətinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması istiqamətində daimi iş aparır. Bu ilk növbədə elm və texnikanın son nailiyyətləri nəzərə alınmaqla fənn proqramları və tədris planlarının təkmilləşdirilməsindən ibarətdir.
Tədris illəri üzrə akademik təqvim (bakalavr və magistr səviyyəsi üçün), İxtisaslar üzrə tədris planları, tədris yükləri, imtahan cədvəlləri, imtahan sualları, akademik borcu olan tələbələrin dərslərinin təşkili və imtahanları, tələbələrin köçürülmələri, universitetə yenidən bərpa olunmaları, İkinci ali təhsil, akademik məzuniyyət və hərbi xidmətlə bağlı sənədləşmə işləri, transkriptlərin hazırlanması, tələbə hərəkəti ilə bağlı statistik məlumatlar, Buraxılış işlərinin mövzularının təsdiqi, Müdafiə ilə bağlı hazırlıq işləri və s. Tədris şöbəsinin ümumi fəaliyyətini əhatə edir. Şöbədə hal-hazırda 14 nəfər çalışır.
Şöbə müdiri: Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əliyeva Səlmi Saleh qızı 1992-ci ildən universitetdə çalışır. Azərbaycan Dillər Universitetini bitirib, BDU-nun dissertantı olub, 2018-ci ilədək Tədris şöbəsində metodist, eyni zamanda Əcnəbi dillər kafedrasında müəllim, baş müəllim, 2011-ci ildən isə dosentidir. 2018-ci ildən isəTədris şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışır..
1.Tədris yükləri, hesabatların hazırlanması: Əliyeva Səlmi Saleh qızı Əlaqə: 5 - 94 / s.aliyeva-321@mail.ru
Ştat cədvəli üzrə, kadrlar şöbəslə birgə iş
Saathesabı, o cümlədən yay semestrinin tədris yükləri
faktiki məlumatların mühasibatlığa verilməsi
müəllimlərin şəxsi kartların doldurulması
2. Tədris prosesilə bağlı bütün növ əmrlərin hazırlanması: Məmmədova Nəzrin İsmət qızı Əlaqə: 5 - 93
Tədris şöbəsinin elektron səhifəsinin aktiv saxlanılması: Tədris planlarının, akademik təqvimin, sillabusların, imtahan və dərs cədvəllərinin, buraxılış işlərinin mövzularının, yazılı və test bank suallarının, elanların, töhmət əmrlərinin və s. daxil edilməsi.
3.1.Statistik hesabatlar Hacıyeva Şəfəq Nəriman qızı Əlaqə: 5 - 93
- Tələbə kontingentinin hərəkəti (əmrlərlə iş)
- Hesabatların hazırlanması:
Təhsil Nazirliyi, Maliyyə nazirliyi , Statistika komitəsi , Universitetin mühasibatlığı üçün.
Təhsil Nazirliyinin hesabat formalarının hazırlanması
Imtiyazlı tələbələrlə bağlı sənədlərin hazırlanması
3.2. TMMS elektron sistemi (Dövlət İmtahan Mərkəzi): (Heybətova Fidan Ədalət qızı) Əlaqə: 5 - 93
“SHOY” elektron sistemi Təhsil Nazirliyi
I kurs tələbələrin sistemə daxil edilməsi
Tələbə kontingentinin hərtəkətinin sistemə mütəmadi daxil edilməsi
Əcnəbi tələbələrin sistemə daxil edilməsi
Buraxılış kursları üzrə məlumatların sistemə daxil edilməsi
3.3. Qeydiyyat sektoru: Hüseynov Məhəmməd Abasəli oğlu Əlaqə: 5 - 93
Akademik borcu qalan tələbələrin ümumi bazası
Fənlərə uyğun akademik borcu olan tələbələrin qruplaşdırılması
Fənlərə aid kredit haqqının hesablanması və ona nəzarətin edilməsi
Yay semestrinə hazırlıq və təşkili, tələb olunan normativ sənədlərin təminatı
Alt qruplarla bağlı imtahan cədvəllərin hazırlanması
4. İmtahan Mərkəzi: Soltanov Mehti Əzizxan oğlu (müdir) Əlaqə: 6 - 41
Test imtahan sualları bankının qurulması və testlərin ekspertizası (kafedralarla əlaqəli iş)
Yazılı imtahan suallarının bankının hazırlanması
İmtahan biletlərinin çap olunması, fənlər üzrə kafedra ekspertləri tərəfindən təsdiq olunması;
Apellyasiya işlərinə baxış zamanı sualların araşdırılması;
Hüseynova Aynur Hüseyn qızı böyük laborant -
Test və yazılı imtahan suallarının elektron sistemdə yoxlanılması, zəruri dəyişiklik aparılması (formul,şəkil,simvol)
Suallarda aşkar olunmuş uygunsuzluqları fənn müəllimləri ilə araşdırılması və redaktə edilməsi;
5. İnformasiya sektoru: Nəcəfova Məlahət Arif qızı
Digər strukturlarla qarşılıqlı iş
Transkriptlərin təsdiqi
Sorğu məktublarına cavab
Arayışların təsdiqi (Hərbi stol,Sosial müdafiə və s.)
6.Arxiv işləri: Qurbanlı Pərvin Cəfərqulu qızı
I kursa qəbul olunmuş tələbələrin şəxsi işlərinin tərtibatı, qeydiyyatı və saxlanılması
Tələbələrin köçürülməsi, tələbə sırasından xaric edilməsi və bərpa olunması, akademik məzuniyyət alması və təkrar kursda saxlanılması, şərti kursa qəbul olması, Təkrar Ali təhsil alan tələbələrin şəxsi işlərinə aid işlər.

Education Department
Since its establishment, the activities of the department have been organized in accordance with the Regulations of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. Reforms carried out at the University in recent years, as a continuation of the integration into the European education system, in accordance with the order of the Rector of the University, the Department of Education within the existing staff units "Education Organization and Regulation", "Information" and "Registration" sectors, information system ”,“ Examination center ”,“ Diploma room ”,“ Dispatcher group ”,“ Archive ”,“ Information ”sectors.
Starting from the 2006-2007 academic year, the organization of teaching at the University in accordance with the Bologna Declaration was started. At present, the training of specialists for both bachelor's and master's degrees in all specialties of the University is organized in accordance with the requirements of the European credit transfer system. The organization of education is organized in accordance with the "Regulations on the credit system" of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan.
The Department of Education is engaged in all activities related to the organization and content of education and is constantly working to bring the quality of education in line with international standards. This primarily involves the improvement of subject programs and curricula, taking into account the latest achievements of science and technology.
Academic calendar for academic years (for bachelor's and master's degrees), Curricula for specialties, teaching loads, exam schedules, exam questions, organization and examination of classes of students with academic debt, transfer of students, reinstatement to university, Second higher education, academic leave and documentation related to military service, preparation of transcripts, statistics on student movement, approval of graduation topics, defense preparations, etc. covers the general activities of the education department. The department currently employs 14 people.
Head of the department: Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor Aliyeva Salmi Saleh gizi has been working at the university since 1992. She graduated from the Azerbaijan University of Languages, was a dissertation student at BSU, until 2018 she was a methodologist in the Department of Education, as well as a teacher, senior teacher at the Department of Foreign Languages, and since 2011 an associate professor. Since 2018, she has been working as the head of the Education Department.
1.Teaching loads, preparation of reports: Aliyeva Salmi Saleh gizi Contact: 5 - 94 / [email protected]
 Joint work with the personnel department on the staffing schedule
 Hourly, including summer semester teaching loads
 Providing factual information to accounting
 Filling out teachers' personal cards
2. Preparation of all kinds of orders related to the educational process: Mammadova Nazrin Ismat gizi Contact: 5 - 93
 Active maintenance of the website of the Department of Education: Curriculum, academic calendar, syllabi, exam and lesson schedules, topics of graduation theses, written and test bank questions, announcements, reprimand orders, etc. inclusion.
3.1.Statistical reports Hajiyeva Shafag Nariman gizi Contact: 5 - 93
- Movement of student contingent (work with orders)
- Preparation of reports:
Ministry of Education, Ministry of Finance, Statistics Committee, University Accounting.
 Preparation of report forms of the Ministry of Education
 Preparation of documents related to privileged students
3.2. TMMS electronic system (State Examination Center): (Heybatova Fidan Adalat gizi) Contact: 5 - 93
“SHOY” electronic system Ministry of Education
 Inclusion of first year students in the system
 Regular inclusion of student movement in the system
 Inclusion of foreign students in the system
 Entering information on graduation courses into the system
3.3. Registration sector: Huseynov Mahammad Abasali oglu                Contact: 5 - 93
 General base of students with academic debt
 Grouping of students with academic debt according to the subjects
 Calculation and control of subject loan fees
 Preparation and organization of the summer semester, provision of required normative documents
 Preparation of exam schedules for subgroups
4. Examination Center: Soltanov Mehti Azizkhan oglu (manager) Contact: 6 - 41
 Establishment of a bank of test exam questions and examination of tests (work related to departments)
 Preparation of a bank of written exam questions
 Printing of exam tickets, approval by the experts of the department on subjects;
 Investigation of questions during the review of appeals;
 Huseynova Aynur Huseyn gizi senior laboratory assistant -
 Checking test and written exam questions in the electronic system, making necessary changes (formula, picture, symbols)
 Investigate and edit inconsistencies in questions with subject teachers;
5. Information sector: Najafova Malahat Arif gizi
Interaction with other structures
 Approval of transcripts
 Reply to inquiry letters
 Confirmation of references (Military table, Social protection, etc.)
6. Archive works: Gurbanli Parvin Jafargulu gizi
 Compilation, registration and storage of personal files of first-year students
 Transfer, expulsion and reinstatement of students, academic leave and retention in a re-course, admission to a conditional course, work related to the personal affairs of students receiving repeated higher education.