Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin nəzdində
AzMİU-nun nəzdində İnşaat Kolleci Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 23.12.2004-cü il tarixli 195 saylı qərarı ilə yaradılmışdır və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin 19.01.2005-ci il tarixli 47 saylı əmri ilə fəaliyyət göstərir.
Məqsəd
Yarandığı ilk gündən İnşaat Kollecinin rəhbərliyinin məqsədi təhsilin müasir standartlara uyğun təşkil olunmasına, mükəmməl mütəxəssislərin hazırlanmasına nail olmaqdır. Bunun üçün İnşaat Kolleci həm tədrisdə, həm də gənc nəslin tərbiyəsində öz fəaliyyətini dövrün tələblərinə, AzMİU-nun qabaqcıl standartlarına uyğun qurmuşdur.
İnşaat Kollecində hal-hazırda təhsil Azərbaycan dilində keçirilir. Tədris ili sentyabr ayın 15-dən iyul ayının 15-dək davam edir. Payız və yaz semestrləri arasında tələbələrinin tətil müddəti 14 günü əhatə edir.
Kollecdə təhsil müddəti ümumi orta təhsil bazasından qəbul olunanlar üçün 4 il, tam orta təhsil bazasından qəbul olanlar üçün isə 3 ildir. Qiyabi bölmədə oxuyanların təhsil müddəti 3 il 10 ay və ya 4 ildir.
İnşaat Kollecində Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində olduğu kimi xüsusi qabiliyyət tələb edən fənlərdən hazırlıq kursları fəaliyyət göstərir.
Kollecə qəbul aşağıdakı ixtisaslar üzrə aparılır.
İxtisaslar və şifrələri.
040561- “Avtomobil yolları və aerodromların tikintisi, istismarı və təmiri”
040548 - “İnformasiya texnologiyası sistemləri” -
040555 - “Tikinti məmulatları və konstruksiyaları istehsalı”
040720 - “Nəqliyyat vasitələrinin təmiri və servisi"
040319 - “Dizayn”
040552 - “Bina və qurğuların tikintisi və istismarı”
040557 - “Qaz təchizatı sistemi və avadanlıqların quraşdırılması və istismarı”
040516 - “Qaynaq istehsalının metallurgiyası, texnologiyası və avadanlıqları”
040554 - “Geodeziya və xərtiçilik”
İnşaat Kollecində olan ixtisasların tədris planları və fənn proqramları əsasən ali təhsil pilləsinin tədris plan və fənn proqramları ilə uyğunlaşdırıldığı üçün eyni ixtisas üzrə təhsilini ali məktəbdə davam etdirmək istəyənlərin bakalavr təhsil pilləsində daha yüksək nailiyyətlər əldə etmək imkanları yaranır.
Kolleci bitirən tələbələr ali məktəblərə qəbul olunaraq təhsilini davam etdirə bilərlər.
Kollecdə təhsil aldıqları müddətdə tələbələr müxtəlif növ təcrüblər keçirlər.
- Tədris
- Pedaqoji
- Texnoloji
- Buraxılış qabağı
Təcrübələr əsasən nəzəri dərslər başa çatdıqdan sonra, bəzi hallarda isə nəzəri dərslərlə paralel keçirilir. Təcrüblər bizim universitetin və digər ali məktəblərin bazalarında və eyni zamanda qabaqcıl dövlət və özəl müəssisələrdə, o cümlədən xarici şirkətlərdə keçirilir. Həm bizim respublikanın, həm də xarici şirkətlərin bazalarından istifadə edilərək keçirilir. Misal kimi aşağıdakı şirkətləri göstərmək olar:
- “KNAUF”
- “HERS ARMATUREN”
- “BUXAR” MMC
- “AYNA - NM”
- “Vüsal - S”
- “Avtoservis 555”
Təcrübələrin mütəşəkkil təşkil olunması və lazımı səviyyədə keçilməsi nəticəsində tələbələr oxuyuğu müddətdə seçdiyi ixtisas üzrə kifayət qədər təcrübə topluyur və eyni zamanda təcrübəni keçirən şirkətlərin rəhbərləri axırıncı kurslarda müvəffəqiyyətlə oxuyan tələbələr öz gələcək potensil əməkdaşları kimi yanaşırlar. Kolleci bitirən bəzi tələbələr hal – hazırda xarici şirkətlərdə işləyirlər.
Qeyd etmək lazımdır ki, bəzi şirkətlər (məsələn “KNAUF”) tərəfindən universitetin bazasında “Tədris -məsləhət” mərkəzi yaradılmış və onları müraciəti əsasında kollecdə müvafiq ixtisas (“Tikinti məmulatları və konstruksiyaları istehsalı”) açılmışdır.
Tədbirlər planı
İşaat Kollecində hərbi – vətənpərvərlik yönümlü fəal iş aparılır. Tələbələrin orduya hazırlığı, vətəni sevmələri və onu qorumağa hazır olmaları daim diqqət mərkəzindədir.
Tələbələrin asudə vaxtlarını səmərəli təşkili məqsədi ilə İnşaat Kollecində Tələbə Həmkarlar Komitəsi yaradılmışdır. Dərsdən kənar qrup rəhbərlərinin başçılığı ilə muzeylərə, teatrlara və digər mədəniyyət ocaqlarına ekskursiyalar təşkil olunur.
İnşaat Kollecinin Universitet üzrə keçirilmiş futzal yarışında Kollecin futbol yığma komandası fəal iştirak etmiş. “Şən və hazırcavablar” , “ Kim, Harada, Necə,” yarışmalarında uğurlar əldə etmişlər.
Tələbələrin bacarıq və istedadlarının üzə çıxarılması üçün müxtəlif sərgilər, konkurslar, dəyirmi masalar və s. keçirilir.

Construction college under
The Construction College under the AzUAC was established by the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 195 dated 23.12.2004 and operates by the order No. 47 of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan dated 19.01.2005.
Purpose
From the first day of its establishment, the purpose of the management of the Construction College is to organize education in accordance with modern standards, to train excellent specialists. For this purpose, the College of Construction has built its activities both in teaching and in the education of the younger generation in accordance with the requirements of the time, the advanced standards of AzUAC.
Education at the Construction College is currently conducted in Azerbaijani language. The academic year lasts from September 15 to July 15. The vacation period for students between the fall and spring semesters is 14 days.
The period of study at the college is 4 years for those admitted from the general secondary education base, and 3 years for those admitted from the full secondary education base. The study period of part-time students is 3 years 10 months or 4 years.
In the College of Construction, as in the Azerbaijan University of Architecture and Construction, there are training courses in subjects requiring special skills.
Admission to the college is carried out in the following specialties.
Specialties and passwords.
040561- “Construction, operation and repair of highways and airfields”
040548 - "Information technology systems" -
040555 - "Manufacture of construction products and structures"
040720 - "Vehicle repair and service"
040319 - "Design"
040552 - “Construction and operation of buildings and facilities”
040557 - "Installation and operation of gas supply system and equipment"
040516 - "Metallurgy, technology and equipment of welding production"
040554 - "Geodesy and cartography"
As the curricula and subject programs of the specialties in the Construction College are mainly harmonized with the curricula and subject programs of the higher education level, those who want to continue their education in the same specialty at the university have the opportunity to achieve higher achievements at the bachelor's level.
College graduates can be admitted to universities and continue their education.
During their college education, students undergo various types of internships.
- Teaching
- Pedagogical
- Technological
- Undergraduate
The experiments are conducted mainly after the theoretical lessons, and in some cases in parallel with the theoretical lessons. Internships are held on the basis of our university and other universities, as well as in leading public and private enterprises, including foreign companies. It is held using the bases of both our republic and foreign companies. Examples include the following companies:
- “KNAUF”
- “HERS ARMATUREN”
- “BUXAR” LLC
- "MIRROR - NM"
- "Vusal - S"
- "Avtoservis 555"
As a result of well-organized and well-organized internships, students gain enough experience in their chosen field of study, and at the same time, the leaders of the internship companies treat students who are successful in their final years as their future potential employees. Some college graduates are currently working for foreign companies.
It should be noted that some companies (for example, KNAUF) have established a "Training-Consulting" center on the basis of the university, and on their request, a relevant specialty ("Manufacture of construction products and structures") was opened at the college.
Action plan
Ishaat College is actively working in the military-patriotic direction. Students' readiness for the army, love for the homeland and readiness to defend it are always in the center of attention.
In order to effectively organize the leisure time of students, a Student Trade Union Committee was established at the Construction College. Excursions to museums, theaters and other cultural centers are organized under the leadership of extracurricular group leaders.
The football team of the College of Construction took an active part in the competition held at the University. They were successful in the competitions "Cheerful and witty", "Who, Where, How".
Various exhibitions, competitions, round tables, etc. are held to reveal the skills and talents of students.