Daxili qiymətləndirmə sistemi
2023-cü il üzrə Daxili qiymətləndirmə layihəsinin müəllimlər üçün olan formasını aşağıdakı linkə daxil olaraq yükləyə bilərsiniz.
Forma
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində  differensial əmək haqqı sisteminin tətbiqinə başlanılıb
Dövlət başçısının "Azərbaycan Respublikasında Təhsilin İnkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”-nı təsdiq etməsi ilə təhsildə prioritet istiqamətləri müəyyənləşdirməklə yanaşı universitetimizdə stimullaşdırıcı mexanizmlərin  təkmilləşdirilməsi yönündə işlərin görülməsinə zəmin yaratdı.
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində də tətbiq edilən “Daxili qiymətləndirmə” layihəsi bir başa bu prinsiplərə xidmət edir.
Layihənin hazırlanmasında bir sıra xarici ölkələrin qabaqcıl universitetlərinin professor-müəllim heyətinin fəaliyyətinin keyfiyyətcə qiymətləndirilməsinin prinsipləri əsas götürülmüşdür. Layihənin əsas vəzifəsi mütəxəssislərin hazırlıq keyfiyyətini yüksəltməkdir və Universitetin inkişaf prioritetlərinə müəllimlərin diqqətini cəlb edərək, onların potensialının bu istiqamətlərdə daha da dolğun reallaşdırılmasının motivasiyasıdır. Eyni zamanda, müəllimlərə differensial əmək haqqı verməklə stimullaşdırıcı mexanizmləri təkmilləşdirmək və universitetdə sağlam rəqabəti formalaşdırmaq qarşıya məqsəd qoyulub.
AzMİU-da 2015-2016-cı tədris ili üçün Daxili qiymətləndirmə layihəsi tətbiq edilmişdir. Qiymətləndirmə sistemində təhsilverənin il boyu pedaqoji, elmi-metodiki işlərinin keyfiyyəti, beynəlxalq təhsil sisteminə inteqrasiyası, təhsildə müasir texnologiyaların tətbiqi və tələbələrin rəyi öz əksini tapmışdır. Müəllimin bütün  fəaliyyəti konkret göstəricilərlə və onlara verilən ballarla qiymətləndirilmiş və attestasiya müəllimin reytinqini və kateqoriyasını müəyyənləşdirmişdir.
Müəllimin kateqoriya üzrə mükafatlandırılması bir tədris ili müddətində aylıq əmək haqqına edilən əlavələr ilə icra olunur. Cari tədris ili üçün Universitetin Elmi Şurasının təqdimatı ilə kateqoriyaların verilməsi rektorun əmri əsasında təsdiq olunmuşdur.
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində hər il Daxili qiymətləndirmə layihəsinin tətbiqi planlaşdırılır və bu layihə təhsil xidmətinin keyfiyyətinin təkmilləşməsinə əlavə təkan olacaqdır.
Strateji planlaşdırma şöbəsinin layihəsi olan “Daxili qiymətləndirmə”  AzMİU-nun professor-müəllim heyətinin universitet  daxili attestasiya qaydalarını tərtib  etmişdir. “Daxili qiymətləndirmə”  layihəsi akademik heyətin əməyinin qiymətləndirilməsinin sistem şəklinə gətirilməsi, onların əmək haqlarının ölçüsünün yerinə yetirdikləri işlərin nəticələrinə görə daha dəqiq nəzərə alınması və müəllimlərin kateqoriyalara bölünməsi zəruriyyətini yaradır. Bununla əlaqədar bir sıra xarici ölkələrin qabaqcıl universitetlərinin professor-müəllim heyətinin fəaliyyətinin keyfiyyətcə qiymətləndirilməsinin prinsipləri əsas götürülür. Bu layihənin əsas məqsədi ondan ibarətdir ki, ən yaxşı müəllimlər ədalətli şəkildə seçilsin və işdə yaxşı göstəricilərinə görə mükafatla təltif olunsunlar. Strateji planlaşdırma şöbəsinin bu layihəsi universitet  rəhbərliyi tərəfindən müsbət  rəylə  qarşılanmışdır.
Eyni zamanda  “Daxili qiymətləndirmə” layihəsi Fransanın Paris şəhərində Descartes universitetində  keçirilən beynəlxalq konfransda maraqla qarşılanmış və dekabr ayında işıq üzü görəcək dünyada  seçilmiş məruzələr toplusuna salınmışdır.

Internal evaluation system
You can download the form for teachers of the Internal Assessment Project for 2024 by following the link below.
Azerbaijan University of Architecture and Construction has launched a differential salary system
The approval of the "State Strategy for the Development of Education in the Republic of Azerbaijan" by the President along with the definition of priority areas in education laid the foundation for work to improve incentive mechanisms at our university.
The "Internal Assessment" project, which is also implemented at the Azerbaijan University of Architecture and Construction, fully serves these principles.
The project is based on the principles of quality assessment of the teaching staff of a number of leading foreign universities. The main task of the project is to improve the quality of training of specialists and to motivate teachers to realize their potential in these areas by drawing their attention to the development priorities of the University. At the same time, the goal is to improve incentives by providing teachers with differential salaries and to create healthy competition at the university.
The Internal Assessment project for the 2015-2016 academic year has been implemented at AzUAC. The assessment system reflects the quality of pedagogical, scientific and methodological work of educators throughout the year, integration into the international education system, the application of modern technologies in education and the opinion of students. All the teacher's activities were evaluated by specific indicators and points given to them, and the attestation determined the teacher's rating and category.
The teacher's award by category is carried out in addition to the monthly salary for one academic year. The assignment of categories for the current academic year by the presentation of the Academic Council of the University was approved by the order of the rector.
Azerbaijan University of Architecture and Construction plans to implement the Internal Assessment project every year, and this project will be an additional impetus to improve the quality of educational services.
“Internal assessment”, a project of the strategic planning department, has developed the rules of internal attestation of the teaching staff of the University. The “Internal Assessment” project makes it necessary to systematize the evaluation of the work of academic staff, to take into account the size of their salaries more accurately according to the results of their work, and to divide teachers into categories. In this regard, the principles of quality assessment of the teaching staff of a number of leading foreign universities are taken as a basis. The main goal of this project is to select the best teachers fairly and reward them for their good work. This project of the Strategic Planning Department was welcomed by the university administration.
At the same time, the project "Internal Assessment" was met with interest at an international conference at the University of Descartes in Paris, France, and was included in a collection of selected papers to be published worldwide in December.