Türkiyəli mütəxəssislər AzMİU-da: Müəllim və tələbələr İstanbulda içməli suyun idarə olunması prosesini öyrəniblər
Türkiyənin  su və tullantı su sektorunda aparıcı qurum olan İstanbul Su və Kanalizasiya İdarəsinin (İSKİ) mütəxəssisləri Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) seminar keçiblər.
Seminar  “Su və çirkab su tikintisi texnologiyaları”, “İstanbulda içməli suyun idarə olunması” mövzularını əhatə edib.
AzMİU-nun Su təsərrüfatı və mühəndis kommunikasiya sistemləri (ST və MKS) fakültəsinin aidiyyəti istiqamətlər üzrə dərs deyən müəllimləri və tələbə heyəti üçün nəzərdə tutulmuş seminarda İSKİ-nin tətbiq etdiyi üsullar, yerli texnologiyalar, o cümlədən Türkiyədə suqəbuledici qurğuların, quyuların, saxlama və paylayıcı sistemlərin, kanalizasiya sistemlərinin layihələndirilməsindən  bəhs olunub.
Tədris işləri üzrə prorektor professor Akif Qasımov çıxış edərək AzMİU və İSKİ-nin uğurlu əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb. Qurumun su təchizatı və kanalizasiya sistemlərinin yenidən qurulması layihələrində  elmi nailiyyətlərə, əhatəli tədqiqatlara əsaslandığını, yeni texnologiyaların tətbiqinə xüsusi diqqət yetirdiyini söyləyib. Onların bu sahədəki qabaqcıl təcrübələrini öyrənmək, onu tədrisdə və istehsalat prosesində tətbiq etməyin üstünlüklərindən bəhs edib.
İSKİ-nin Su inşaatı dairə başkanı Secaattin Varer “Su və çirkab su tikintisi texnologiyaları” mövzusunda məruzəsində İstanbulun su və çirkab su problemlərinə diqqət çəkərək təmsil etdiyi qurumun həll yolları üsulunu təqdim edib. Su və çirkab su tikintisi texnologiyalarının iş prosesində tətbiqini əks etdirən prezentasiya nümayiş etdirib.
Mütəxəssis qeyd edib ki, su tədarükü və təmizlənməsi, tullantı sularının yığılması, təmizlənməsi və çıxarılmasında düzgün layihələndirmə və  mühəndislik strukturları vacibdir. Eyni zamanda işin davamlılığı və etibarlılığı da mühüm məsələdir.
Secaattin Varer  su və çirkab su obyektlərində təhlükəsizlik problemləri,  texniki xidmət fəaliyyətləri, texniki problemlərin həll yolları barədə sahəvi təcrübələrini də seminar iştirakçıları ilə bölüşüb.
İSKİ-nin İkitelli su təmizləmə şöbəsinin müdiri Ömer Turaşlı “İstanbulda içməli suyun idarə olunması” mövzusunda məruzəsində dünyanın aktual sosial-iqtisadi problemi olan şirin su probleminə diqqət çəkib. Türkiyənin iqlim dəyişikliyi, əhali artımı, urbanizasiya və sənayeləşmə kimi faktorlara görə quraqlıq riski altında olduğunu deyən mütəxəssis İSKİ-nin suyun mühafizə olunması və qənaətlə işlədilməsi sahəsində gördüyü optimal həll yollarından danışıb.
Məruzələrdən sonra Türkiyəli qonaqlar prorektor Akif Qasımova, ST və MKS fakültəsinin dekanı Zakir Musayevə simvolik hədiyyələr təqdim edib.

Turkish experts visited AzUAC - Teachers and students learned about the management process of drinking water in Istanbul.
Turkish Experts at AzUAC: Teachers and Students Learn about Water Management Processes in Istanbul
Specialists from the Istanbul Water and Sewerage Administration (ISKI), Turkey’s leading institution in the water and wastewater sector, conducted a seminar at the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC).
The seminar covered topics such as “Water and wastewater construction technologies” and “Management of drinking water in Istanbul.”
In the seminar organized for teaching staff and student from the Faculty of Water Management and Engineering Communication Systems (WM and ECS) of AzUAC were briefed on ISKI’s methods, local technologies, including Turkish water treatment plants, reservoirs, storage, and distribution systems, as well as the design of sewage systems.
Speaking at the event, Professor Akif Gasimov, Vice-Rector for Academic Affairs, highlighted the successful cooperation between AzUAC and ISKI. He emphasized that the institution’s projects for the reconstruction of water supply and sewerage systems are based on scientific achievements and comprehensive research, with a focus on the application of new technologies. He discussed the advantages of learning from their pioneering experiences in this field and the benefits of applying it in both teaching and production processes.
Sejaattin Varer, Head of the Water Construction Department of ISKI, presented the method of solutions of the institution he represents, drawing attention to water and wastewater issues in Istanbul in his report on “Water and Wastewater Construction Technologies”. His presentation demonstrated the application of water and wastewater construction technologies in the process.
The specialist noted that proper project planning and engineering structures are essential for the supply and purification of water, as well as for the collection, treatment, and disposal of wastewater. Additionally, the continuity and reliability of the work are also important issues.
Sejaattin Varer also shared his experiences with seminar participants regarding security issues, technical service activities, and solutions to technical problems in water and wastewater facilities.
Omer Turashlı, Director of the İkitelli Water Treatment Plant at ISKI, addressed the topic of the “Management of drinking water in Istanbul,” highlighting the global socio-economic issue of clean water scarcity. He discussed the risks of drought in Turkey due to climate change, population growth, urbanization, and industrialization, proposing optimal solutions provided by ISKI for water conservation and rational use.
Following the presentations, the Turkish guests presented symbolic gifts to Vice-Rector Akif Gasimov and the Dean of the WM and ECS Faculty, Zakir Musayev.
The seminar concluded with a discussion and exchange of ideas on the topics covered, with questions from the audience answered.