Şuşa şəhərinin şəhərsalma inkişafı və tarixi memarlıq irsinin bərpası layihəsi
Bu layihə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin Memarlıq fakültəsinində təhsil alan tələbələrin təşəbbüsü ilə olan layihədir.  Bu layihənin əsas məqsədi o idi ki, Azərbaycanın tarixi şəhəri olan Şuşa şəhərinin nümunəsində tarixi şəhərlərin inkişafı və memarlıq irsinin qorunması, abidələrinin bərpası idi. Layihə bir il bundan əvvəl başlanıb.
Layihəyə qeyd olunan linkə keçid edib baxa bilərsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=8QactPW2y7k&t=18s
Layihənin iki əsas məqsədi var:
• Şuşa şəhərinin memarlıq irsinin qorunması: Şuşanın abidələri barəsində tarixi məlumatların toplanılması, və bunun nəticəsində abidələrin bərpa olunması.
• Şuşada şəhərsalma strukturuna dair inkişaf layihələri, ümumiyyətlə Şuşada əlverişli, müasir tələblərə uyğun yaşayışın təmin olunmasıdır.
Məqsədlərə uyğun olaraq bir qrup tələbə şəhərsalma strukturunun inkişafının üzərində işləyirdi, onlara rəhbər olaraq Universitetimizin dosenti, Azərbaycanın əməkdar memarı Yeganə xanım Hacıyeva idi. Digər tələbələr isə abidələrin bərpası istiqaməti üzrə işləyirdi. onlara rəhbər olaraq Universitetimizin professoru, memarlıq doktoru Səbinə xanım Hacıyeva idi.
Layihə zamanı 4 nəticə əldə edilmişdir.
1. Şuşanın formalaşmasına dair tarixi məlumatlar.
2. Şəhərsalma strukturunun və inkişaf yollarının öyrənilməsi və layihələrin işlənməsi.
• Şüşa şəhərinin mövcud ərazisinin 2040-cı ilə qədər yeni sərhədləri ilə bərabər təyini
• Şuşa tarixi qoruq ərazisinin sərhəddinin təyin olunması
• Şuşa şəhərinin bütün tarixi abidələrinin bərpa olunması üçün hər abidənin əhatəsində kişik yaşıllıq mühitinin yaradılması
• Şuşanın yüngül sənaye zonasının təyini.
• Şuşanın kurort, sanatoriya zonasının təyini
• Şuşanın tarixi yaşayış mühitinin bərpası və orada yeni yaşayış mühitinin təyini əraziləri.
• Şuşanın ümümi yaşıllıq sahəsinin rekreasiya zonasının yeniləşməsi
• Şuşa üçün eko turizm marşrutunun təyini
• İctimai binaların, yeni tikililər üçün ərazilərin ayrılması. Küçələrin şəhər ətrafı kateqoriyalarının bölünməsi, ayrılması. Piyada turist marşrutlarının təyini proyektoriyası.
3. Ayrı-ayrı  memarlıq abidələrin bərpası, ümumiyyətlə Şuşanın memarlıq- tarixi irsinin qorunmasına dair layihələrin işlənməsi.
• Şuşanın ayrı-ayrı memarlıq abidələrinin arxivlərdən eskizləri, cizgiləri, fotoşəkilləri və s  kimi məlumatlar götürülərək onların tarixi, memarlıq-dekorativ xüsusuyyətləri tədqiq edilmiş, internet resurslardan indiki vəziyyəti araşdırılıb və eskiz-bərpa layihələri işlənmişdir.
• Abidələrdə işğalçılar tərəfindən qeyri qanuni aparılan saxta işlər aşkarlanmışdır
• Bərpa layihələri təqdim edilən abidələrin 3-D görünüşü içlənmişdir.
4. layihənin nəticəsi kimi tələbələr müasir kompüter proqramlarından istifadə edərək Şuşaya ilk gediş marşrutu təqdim edilmişdir.
Layihəyə qeyd olunan linkə keçid edib baxa bilərsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=8QactPW2y7k&t=18s

“Urban Development and Restoration” Project Launched for Historical Architectural Heritage in Shusha City
The project "Urban Development and Restoration of Historical Architectural Heritage in the City of Shusha" is an initiative led by students of the Faculty of Architecture of the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC). The main objectives of this project were to promote the development of historical cities like Shusha and to preserve and restore their architectural heritage. The project began a year ago.
You can view the project through the following link: https://AzUAC.youtube.com/watch?v=8QactPW2y7k&t=18s
The project had two main goals:
1. Preservation of Shusha's architectural heritage: This involved gathering historical information about Shusha's monuments and subsequently restoring them.
2. Development projects for urban structure in Shusha, aimed at providing suitable living conditions in accordance with modern requirements.
To achieve these goals, a group of students worked on the development of the city's urban structure, led by the university's associate professor and distinguished architect Ms Yegana Hajiyeva. Other students worked on the restoration of monuments under the guidance of the university's professor and architecture doctor MsSabina Hajiyeva.
During the project, four main outcomes were achieved:
1. Collection of historical information about Shusha's formation.
2. Study of the city's urban structure and development paths, along with the implementation of projects.
3. Individual restoration projects for various architectural monuments, along with the preservation of Shusha's overall architectural-historical heritage.
4. Presentation of the first route to Shusha using modern computer programs.
The project aimed to determine the borders of Shusha's historical protected area until 2040, restore all historical monuments, create green spaces around each monument, designate industrial zones, identify resort and sanatorium areas, restore the historical residential environment, designate areas for eco-tourism routes, allocate areas for public buildings and new constructions, and categorize and separate the city's streets, among other objectives.
You can view the project through the following link:https://AzUAC.youtube.com/watch?v=8QactPW2y7k&t=18s