AzMİU-da İnformasiya texnologiyaları və onların tətbiqi” (ITTA 2024) adlı II beynəlxalq konfrans keçirilib
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) “İnformasiya texnologiyaları və onların tətbiqi” (ITTA 2024) adlı II beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfrans Elm və Təhsil Nazirliyi, AzMİU, Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Polşanın Bydgoszcz Elm və Texnologiya Universiteti, Türkiyənin Ege Universiteti, Ukraynanın V.M.Qluşkov adına Kibernetika İnstitutu və Qazaxıstanın İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutunun təşkilatçılığı ilə baş tutub.
23-24 aprel tarixlərində keçirilməsi nəzərdə tutulan konfransın əsas elmi istiqamətlərinə tikinti və memarlıqda informasiya texnologiyaları (o cümlədən ağıllı bina, ağıllı kənd, ağıllı şəhər), süni intellekt və onun tətbiqləri, böyük verilənlərin emalı problemləri və üsulları, paralel hesablama, mürəkkəb obyektlərin və proseslərin idarə edilməsində informasiya texnologiyaları, intellektual idarəetmə sistemləri, kompüter şəbəkələri və kibertəhlükəsizlik məsələləri, təhsildə informasiya texnologiyalarının tətbiqi məsələləri daxildir.
Konfransın məqsədi informasiya texnologiyaları və onların müxtəlif sahələrdə tətbiqi istiqamətində aparılan tədqiqatlar haqqında hərtərəfli təsəvvürün əldə olunmasıdır. Qeyd edək ki, konfransın işçi dili ingilis dilidir.
Beynəlxalq konfransda salamlama nitqi ilə çıxış edən AzMiU-nun rektoru professor Gülçöhrə Məmmədova qoyulan mövzunun aktuallığına diqqət çəkib.
Əsrimizin İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) əsri olduğunu bildirən professor Gülçöhrə Məmmədova elm və texnikanın sürətli inkişafı nəticəsində İT texnologiyalarının, elmi və praktiki innovasiyaların həyatımıza sürətlə inteqrasiya olduğunu vurğulayıb. Son zamanlar informasiya texnologiyalarının müxtəlif sosial-iqtisadi sferalarda geniş tətbiqi ilə bir çox nailiyyətlərin qazanıldığını nəzərə çatdıran rektor belə bir konfransın keçirilməsini elm aləmi üçün mühüm hadisə hesab edib.
Konfransa təqdim olunan materialların “Springer” elmi bazasında nəşrinin nəzərə tutulduğunu bildirən rektor digərlərinin isə universitetin vəsaiti hesabına nəşr olunacağını deyib. Çıxışının yekununda geniş coğrafiyanı əhatə edən və dünya şöhrətli alimləri bir araya gətirən konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Nigar Aslanovanın moderatorluğu ilə davam edən konfransın açılış nitqlərini AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Elm və Təhsil Nazirliyi Fizika İnstitutunun baş direktoru akademik Arif Həşimov, Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini Əminağa Sadıqov, Elm və Təhsil Nazirliyi Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov, Özbəkistan Milli Universitetinin professoru İbrokhimali Normatov edib.
Daha sonra konfransın plenar iclasına keçilib. Plenar iclasda AMEA-nın müşaviri, AzMİU-nun İnformasiya texnologiyaları kafedrasının müdiri akademik Telman Əliyev, ABŞ-ın Ueyn Dövlət Universitetinin professoru Boris Morduxoviç, Avstraliyanın Federasiya Universitetinin alimi Adil Bağırovun məruzələri dinlənilib.
Plenar iclasın ardından konfrans öz işini bölmə iclasları ilə davam etdirib. Bölmələr “İntellektual sistemlərdə informasiya texnologiyaları”, "Tikinti, sənaye və mühəndislikdə informasiya texnologiyaları", "Modelləşdirmədə informasiya texnologiyaları", “Qərarların qəbulunda informasiya texnologiyaları” mövzularına həsr olunub.
Qeyd edək ki, iki gün davam edən və 26 ölkədən (ABŞ, Avstraliya, Estoniya, Türkiyə, Ukrayna, İspaniya, Qazaxıstan, Özbəkistandan və s.) nüfuzlu alimlərin qatıldığı konfransa ümumilikdə 150 məqalə təqdim olunub.

International Conference on Information Technologies and Their Applications (ITTA 2024) Held at AzUAC
The Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC) organized the International Conference on “Information Technologies and Their Applications” (ITTA 2024).
The conference was organized in cooperation with the Ministry of Science and Education, AzUAC, the Institute of Management Systems of the Ministry of Science and Education, the Institute of Information Technologies, Bydgoszcz University of Science and Technology of Poland, Ege University of Turkey, the V.M. Glushkov Institute of Cybernetics of Ukraine, and the Institute of Information and ComputationalTechnologies of Kazakhstan.
The conference, which is planned to be held on April 23-24, focuses on the main scientific directions such as information technologies in construction and architecture (including smart buildings, smart villages, smart cities), artificial intelligence and its applications, problems and methods of processing big data, parallel computing, information technologies in managing complex objects and processes, intellectual management systems, computer networks, and cybersecurity issues, as well as issues related to the application of information technologies in education.
The purpose of the conference is to obtain comprehensive insights into the research conducted on the application of information technologies in various fields. It should be noted that the working language of the conference is English.
Speaking at the international conference, the rector of AzUAC, Professor Gulchohra Mammadova, emphasized the relevance of the chosen topic. Professor Mammadova stated that the current era is the era of Information and Communication Technologies (ICT), and as a result of the rapid development of science and technology, IT technologies and scientific and practical innovations are rapidly integrating into our lives. She noted that in recent years, information technologies have achieved many successes with their wide application in various socio-economic spheres, considering such a conference as an important event for the scientific community.
The rector also mentioned that the materials presented at the conference will be considered for publication in the prestigious scientific database Springer, while others will be published at the expense of the university. In conclusion, she wished success to the conference, which had brought together scholars from a wide geographical area and renowned scientists from around the world.
The opening remarks of the conference, moderated by the Vice-President of ANAS, the Head of the Physics Institute of the Ministry of Science and EducationAcademician Arif Hashimov, were made by the Deputy Minister of Digital Development and Transport Samir Mammadov, the Deputy Director of the State Agency for Education and Training Eminaga Sadigov, the Director of the Institute of Mathematics and Mechanics of the Ministry of Science and Education,Corresponding Member of ANAS Misir Mardanov, and the professor of Uzbekistan National University Ibrokhimali Normatov.
Then, the conference continued with plenary sessions. At the plenary session, the reports of Telman Aliyev, academician, adviser to ANAS, and head of the Information Technologies Department of AzUAC, Boris Mordukhovich, professor at Wayne State University in the USA, and Adil Bagirov, a scientist at Federation University Australia, were listened to.
After the plenary session, the conference continued its work with section meetings. The sections were devoted to the topics of “Information Technologies in Intellectual Systems”, ”Information Technologies in Construction, Industry, and Engineering”, “Information Technologies in Modeling”, and “Information Technologies in Decision Making”.
It should be noted that the conference, which lasted for two days and was attended by influential scholars from 26 countries (USA, Australia, Estonia, Turkey, Ukraine, Spain, Kazakhstan, Uzbekistan, etc.), featured a total of 150 articles.