Tələbəmizin layihəsi “Mariya Skladovskaya-Küri” təqaüd və qrant proqramının qalibi olub
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin(AzMİU) Su təsərrüfatı və mühəndis kommunikasiya sistemləri fakültəsinin ekologiya mühəndisliyi ixtisaslaşması üzrə magistrantı Hüsniyyə Necati elm sahəsində Avropanın ən qabaqcıl proqramlarından biri olan “Mariya Skladovskaya-Küri” təqaüd və qrant proqramını qazanıb. Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyi (MAQATE) tərəfindən maliyyələşdiriləcək qrant Hüsniyyə Necatinin “Abşeronda neft və qazla çirklənmiş ərazilərin təmizlənməsi” layihəsinə ayrılıb.
AzMİU-nun Ekologiya kafedrasının baş müəllimi Fərhad Əliyevin elmi rəhbərliyi ilə hazırlanan layihədə Abşeron yarmadasının neft və qazla çirklənmiş ərazilərinin təmizlənərək ekoloji tarazlığının təmin olunması nəzərdə tutulub.
“Mariya Skladovskaya-Küri” təqaüd və qrant proqramı Hüsniyyə Necatiyə bir il müddətində Avropanın, xüsusilə Almaniyanın mövzu ilə əlaqədar ən qabaqcıl universitet və elmi-tədqiqat institutlarında təcrübələr aparmağa imkan verəcək.
Məlumat üçün bildirək ki, əslən Cənubi Azərbaycandan olan tələbə Hüsniyyə Necati həm də Radiasiya Problemləri İnstitutunda çalışır.
Qeyd edək ki, “Mariya Skladovskaya- Küri” proqramı Avropa İttifaqı ölkələri tərəfindən maliyyələşdirilən və tədqiqatçıların Avropada təlim, mobillik və karyera inkişafını təmin edən proqramdır. Bu proqram radioaktivlik sahəsində əldə etdiyi uğurlarla şöhrət qazanan, ilk və iki dəfə Nobel mükafatı laureatına layiq görülmüş kimyaçı-fizik Mariya Skladovskaya-Kürinin  adı ilə adlandırılmışdır.
Mariya Küri magistrant və doktorantlar üçün əsas proqramlardan biri olub, təqribən 25000 magistrant və doktorantı maliyyələşdirən və karyerasının hər hansı bir mərhələsində olan alimlər üçün qrantlar təqdim edən proqramdır. Alimlər bu proqram vasitəsilə xarici ölkədə təcrübə qazanır, təlim və karyeralarında daha böyük irəliləyiş imkanı əldə edirlər.
Proqramı qazanan şəxsin xaricdəki yaşayış xərcləri, o cümlədən, mübadilə proqramı çərçivəsində təhsil alması üçün universitet xərcləri bu proqram tərəfindən maliyyələşdirilir. Təqaüdün məbləği müraciət edilən universitetdən və fəaliyyət növündən asılı olaraq dəyişir.

Our Student Wins the "Maria Skłodowska-Curie" Scholarship and Grant Program
Husniyya Nejati, a graduate student specializing in environmental engineering at the Faculty of Water Management and Engineering Communication Systems of the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC), has won the prestigious "Maria Skłodowska-Curie" scholarship and grant program, one of the most advanced programs in Europe in the field of science. The grant, financed by the International Atomic Energy Agency (IAEA) has been allocated to Husniyya Nejati's project named "Cleaning of Oil and Gas Polluted Lands in Absheron".
Under the scientific supervision of Farhad Aliyev, the senior lecturer of the Environmental department at AzUAC, it is planned to ensure ecological balance by cleaning up oil and gas-polluted areas of the Absheron Peninsula.
The "Maria Skłodowska-Curie" scholarship and grant program will allow Husniyya Nejati to gain experience in the most prestigious universities and research institutes in Europe, especially in Germany for one year.
It is worth noting that Husniyya Nejati, originally from South Azerbaijan, also works at Radiation Problems Institute.
The "Maria Skłodowska-Curie" program is financed by the European Union countries and provides opportunities for researchers to gain experience, mobility and career development in Europe. The program, named after the renowned chemist-physicist Maria Skłodowska-Curie, who gained fame for her achievements in the field of radioactivity and was awarded the Nobel Prize twice, is one of the main programs for graduate and doctoral students, providing grants for approximately 25,000 graduate and doctoral students at any stage of their careers. Through this program, researchers gain experience abroad and obtain greater opportunities for advancement in their education and careers.
The program covers the living expenses of the winner, including the university fees for studying under the exchange program. The amount of the scholarship varies depending on the university applied to and the type of activity.