MÜSİAD Azərbaycanla əməkdaşlıq tələbələr üçün təcrübə, məzunlar üçün iş imkanları yaradacaq
MÜSİAD Azərbaycanın qeyri-hökumət təşkilatının İdarə Heyətinin, həmçinin Təhsil, Mədəniyyət və Planlama Komissiyasının üzvləri Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) olublar.
AzMİU-nun rektoru professor Gülçöhrə Məmmədova MÜSİAD Azərbaycanın İdarə Heyətinin rəhbəri Rəşad Cabirlinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə Rəşad Cabirli rəhbərlik etdiyi təşkilat haqqında məlumat verib. Bildirib ki, 1990-cı ildə İstanbulda qurulan Müstəqil Sənayeçi və İş Adamları Dərnəyi sosial, mədəni, siyasi, iqtisadi, elmi və texnoloji inkişafa töhfə vermək üçün yaradılıb. 73 fərqli ölkədə, ümumilikdə 169 məntəqə ilə xidmət edən və 13.000 üzvü özündə birləşdirən təşkilat bugünədək təxminən 2 milyon şəxsə iş imkanı yaradıb. Təşkilatın 2018-ci ildə yaradılan Azərbaycan bölməsində isə 5528 nəfərə iş imkanı yaradılıb.
Daha sonra AzMİU ilə MÜSİAD-ın əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Universitetlə MÜSİAD-a üzv şirkətlərlə əməkdaşlıq fəaliyyətlərinin artırılması istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Bundan əlavə, tələbə və gənclərin iş həyatına inteqrasiyasını prioritet hesab edən Gənc MÜSİAD-ın bu istiqamətdə fəaliyyətinin önəmi qeyd olunub, proqram üzrə əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.
Rektor professor Gülçöhrə Məmmədova Dövlət-özəl tərəfdaşlığının əhəmiyyətinə, bu tərəfdaşlıqla məzunların iş, tələbələrin təcrübə imkanlarının artırılması və istehsalatın kadr hazırlığına yönəlik tələblərinin öyrənilməsi baxımından əhəmiyyətinə diqqət çəkərək əməkdaşlığın faydalı ola biləcəyini qeyd edib.
Müzakirələrdən sonra əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, həmçinin inkişaf etdirilməsi üçün AzMİU və MÜSİAD Azərbaycan arasında işçi qrupun yaradılması qərara alınıb.

Cooperation with MUSIAD-Azerbaijan to Create Experience Opportunities for Students and Job Opportunities for Graduates
Members of the Board of Directors, as well as members of the Education, Culture and Planning Commission of MUSIAD-Azerbaijan, a non-governmental organization visited the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC).
Rector of AzUAC, Professor Gulchohra Mammadova received the delegation led by Rashad Jabirli, the head of the Board of Directors of MUSIAD-Azerbaijan.
At the meeting, Rashad Jabirli provided information about the organization he oversees. According to him, the Independent Industrialists and Businessmen’s Association, founded in 1990 in Istanbul was established with the goal of contributing to social, cultural, political, economic, scientific and scientific, technological development. With 169 locations across 73 countries and 13,000 members, the organization has so far helped to create employment opportunities for almost 2 million people. The organization’s Azerbaijan branch was founded in 2018 and has since created employment opportunities for 5528 individuals.
Then the possibilities of cooperation between AzUAC and MUSIAD were discussed later. There was an exchange of ideas with the university in the direction of increasing cooperation with MUSIAD member companies.
Furthermore, the program’s cooperative opportunities were taken into consideration, as well as the significance of young MUSIAD’s activities, which prioritize integration of students and young people into the workforce.
Rector Professor Gulchohra Mammadova emphasized the importance of public-private partnerships, the importance of this partnership in terms of increasing job opportunities for graduates, internship opportunities for students, and studying the requirements of the industry for the preparation of personnel, and noted that cooperation could be useful.
Following discussions, it was agreed to form a working group of AzUAC and MUSIAD-Azerbaijan in order to establish and develop cooperative relations.