AzMİU müəlliminin layihəsi qalib oldu – peşəkar əlaqələrini inkişaf etdirmək istəyən sahibkarlar üçün əla fürsət
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AzMİU) müəllimi Ramin Əkbərov Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən elan edilmiş subyektlərin layihələrinin maliyyələşdirilməsi 4-cü qrant müsabiqəsinin qalibi olub.
Ramin Əkbərov mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin təhsil, elm, tədqiqat və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi qrant müsabiqəsinə “Bucard” adlı startap ideyası ilə qatılıb. Startap təxminən 1,5 il ərzində hazırlanıb və peşəkar əlaqələrini inkişaf etdirmək istəyən sahibkarlar üçün nəzərdə tutulub. AzMİU-nun müəlliminin yaratdığı startap biznes şəbəkəsi və peşəkar münasibətlərin idarə edilməsi sahəsində transformasiyaedici və innovativ qüvvə kimi ərsəyə gətirilib.
Platforma istifadəçiləri rəqəmsal biznes kartları tərtib etmək, profilləri əlavə məlumatlarla artırmaq, məhsul və xidmətləri nümayiş etdirməyə imkan yaradır. Bu platforma biznes mühitində şirkətlər arasında qarşılıqlı əlaqələri sadələşdirir. Gənc sahibkar KOBİA tərəfindən “Startap” şəhadətnaməsini də alıb. Hazırda 100-dən çox aktiv istifadəçi bazasına malik olan platforma ilə bağlı aparılan işlər bitmək mərhələsindədir, yaxın zamanlarda tam funksionallığı ilə istifadəyə veriləcək.
Qeyd edək ki, müsabiqəyə 382 layihə təqdim olunub. Ekspert Komissiyası tərəfindən layihələrin ekspertizası və qiymətləndirilməsi aparılıb. Layihələrin mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına təsiri, innovativliyi, əsaslandırılmış ideyasının olması, praktiki məqsədlər üçün tətbiq imkanları, layihənin icrası üçün lazımi təcrübənin və maddi-texniki bazanın mövcudluğu və digər bu kimi amillər əsas götürülüb. Yekunda tələblərə uyğun gələn 19 layihənin maliyyələşdirilməsi qərara alınıb. Qalib layihələrin hər birinə maksimum 20 min manata qədər maliyyə vəsaitinin ayrılması nəzərdə tutulub.

Ramin Akbarov, a lecturer at the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC) has emerged as the winner of the 4th grant competition for the financing of projects of subjects announced by the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA).
Ramin Akbarov participated in the grant competition for the financing of educational, scientific and support projects of micro, small and medium-sized enterprises with his startup idea called "Bucard." The startup which was developed approximately over 1.5 years, is intended for entrepreneurs seeking to develop professional networks. The startup created by AzUAC lecturer has been recognized as a transformative and innovative force in the field of managing business networks and professional relationships.
The platform allows users to create digital business cards, enhance profiles with additional information and showcase products and services. This platform simplifies mutual relationships between companies in the business environment. The young entrepreneur has also received a "Startup" certificate from SMBDA. Currently, work on the platform, which has a user base of over 100 active users is under completion and it will soon be fully functional.
It is noteworthy that 382 projects were submitted to the competition. The Expert Commission conducted an examination and evaluation of the projects. The selection criteria included the impact on the development of micro, small, and medium-sized enterprises, innovation, the presence of a substantiated idea, practical application possibilities, the availability of necessary experience and material-technical base for project implementation and other relevant factors. Ultimately, it was decided to finance 19 projects that met the requirements. Each winning project is allocated up to a maximum of 20,000 manats in financial resources.