Dövlət və özəl sektorun çağırışına universitetdən adekvat cavab – Yeni fakültə yaradılır
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi, diqqət və qayğısı ilə işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə geniş miqyaslı bərpa, tikinti-quruculuq işləri həyata keçirilir. Bu da ölkədə xüsusilə şəhərsalma, memar, inşaat mühəndisi və dizayn ixtisasları üzrə mütəxəssislərə tələbatı xeyli artırır. Tələbatın qarşılanması üçün Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) yeni fakültə yaradılır. Artıq dizayn Memarlıq fakültəsinin tərkibində ixtisas kimi deyil, yeni fakültə olaraq fəaliyyət göstərəcək.
Ölkəmizdə dizayn ixtisası üzrə ilk kadr buraxılışının 25 illiyinə təsadüf edən bu əlamətdar hadisə ilə bağlı Beynəlxalq Muğam Mərkəzində Dizayn Sərgisi təşkil olunub. Sərgidə universitetin dizayn ixtisaslı tələbə və məzunlarının əl işləri, layihələri sərgilənib.
Sərgidə dövlət rəsmiləri, mədəniyyət xadimləri, universitet rektorları, ictimaiyyət nümayəndələri və özəl sektorun təmsilçiləri iştirak ediblər.
AzMİU-nun rektoru professor Gülçöhrə Məmmədova bildirib ki, yeni fakültənin yaradılmasına səbəb bu ixtisas üzrə hərtərəfli, daha keyfiyyətli, eyni zamanda daha çox sayda kadr hazırlamaqdır: “Azərbaycanda bu ixtisas ilk dəfə bizim universitetdə 1994-cü ildə mühit dizaynı ixtisası olaraq yaradılıb. Daha sonra 1998-ci ildə Memarlıq fakültəsinin nəzdində Dizayn kafedrası yaradıldı və bu ixtisas üzrə tələbə qəbulu həyata keçirildi. 1998-ci ildə “mühit dizaynı” ixtisası üzrə ilk bakalavr, 2000-ci ildə isə magistr buraxılışları reallaşdırıldı. Universitetdə dizayn ixtisasının yaradılmasından sonra bu istiqamətdə tədqiqatlar başladılıb, beynəlxalq əməkdaşlıqlar qurulub. Xüsusilə qeyd etmək lazımdır ki, xarici təcrübəni daha dərindən öyrənmək üçün 2018-ci ildə Azərbaycan və İtaliya Prezidentlərinin iştirakı ilə imzalanan “Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti ilə İtaliyanın Milan Politexnik Universiteti arasında Anlaşma Memorandumu”na əsasən universitetdə İtaliya-Azərbaycan Dizayn Mərkəzi yaradılıb. Azərbaycanda dizayn üzrə ali təhsilin Avropa standartlarına uyğun formalaşdırılmasında bu mərkəzin böyük əhəmiyyəti oldu. Mərkəzdə başladılan və uğurla davam etdirilən əlaqələr nəticəsində AzMİU ilə Milan Politexnik Universiteti arasında dizayn ixtisası üzrə ikili diplom proqramına başlanıldı və bu proqram davam edir.
Bu günə kimi 1400-ə yaxın məzunumuz olub. Əlbəttə ki, ölkəmizdə aparılan işlər fonunda bu yetərli deyil. Yeni fakültənin yaradılması, dizayn üzrə kadr hazırlığının genişləndirilməsi və keyfiyyətin artırılması məhz bu çağırışa adekvat cavabdır”.
İtaliya-Azərbaycan Dizayn Mərkəzinin direktoru Fərid Kərimov qonaqlara rəhbəri olduğu mərkəzin fəaliyyəti barədə məlumat verib, yarandığı qısa müddət ərzində qazandığı nailiyyətləri diqqətə çatdırıb. Mərkəzdə mütəmadi olaraq dizayn ixtisaslı tələbələr üçün vörkşoplar, master-klaslar, seminarlar, sərgilər, beynəlxalq səviyyəli mütəxəssislərlə görüşlərin təşkil edildiyini bildirib.
Elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov çıxışında işğaldan azad edilmiş ərazilərdə AzMİU-nun memar və dizaynerlərinin rolunu yüksək qiymətləndirib: “Mən əminəm ki, rektorun da qeyd etdiyi kimi 1400-ə yaxın mütəxəssis hazırda Qarabağın yenidən qurulmasına böyük töhfə verir. Cəmiyyətdə yaxşı dizaynerlərə hər zaman ehtiyac duyulur. AzMİU cəmiyyətin bu tələbini tam doğrulda bilir. Sevindirici haldır ki, bundan sonra dizayn ayrıca fakültə olaraq ən qabaqcıl təcrübəyə əsaslanıb, beynəlxalq standartlara uyğun kadr hazırlığına davam edəcək”.
Mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova, Azərbaycan Memarlar İttifaqının İdarə heyətinin sədri Elbay Qasımzadə, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə çıxışlarında məzun və tələbələrin əl işləri və layihələrindən ibarət sərgini yüksək qiymətləndirib, AzMİU-da yeni yaradılacaq Dizayn fakültəsinin gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar.

Appropriate Reaction from the University to the Requests of the Public and Private Sectors - Establishment of New Faculty
Large-scale restoration and construction works are being carried out in the territories liberated from occupation under President Ilham Aliyev’s leadership, attention and care. This significantly increases the demand for specialists in urban planning, architects, civil engineers and design specialties in the country. In order to meet the demand, a new faculty is being established at the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC). Design will operate as a new faculty, rather as a specialty within the Faculty of Architecture.
In connection with this significant event, which coincided with the 25th anniversary of the first design professional graduation, an Exhibition of Design was organized at the International Mugam Center. The exhibition featured the work and projects created by the university students and graduates with a design qualification.
Participating in the exhibition were state officials, cultural figures, university rectors, public and business representatives.
Rector of AzUAC, Professor Gulchohra Mammadova, stated that the goal of the new faculty’s formation is to prepare a more diverse, higher-quality, and at the same time larger number of personnel in this specialty: This specialty was first established at our university in Azerbaijan in 1994 being as an environmental design specialty. Later, in 1998, the Department of Design was established under the Faculty of Architecture, and students were admitted to that specialty. In 1998, the first bachelor degree students and in 2000 the first master degree students in environmental design specialty graduated. Research in this direction was started and international collaborations were established following the creation of the design specialty at the university. The “Memorandum of Understanding between Azerbaijan University of Architecture and Construction and Italy’s Milan Polytechnic University”, which was signed in 2018 with the participation of the presidents of Azerbaijan and Italy, should be specifically noted as the foundation for the establishment of the Italy-Azerbaijan Design Center at the university in order to conduct a more thorough study of foreign experience. The center’s efforts to build and maintain relationships led to the establishment of a double diploma program in design between AzUAC and Milan Polytechnic University, which is still in place today.
We have had about 1400 graduates so far. Of course, this is insufficient in the light of the work carried out in our country. An adequate response to this challenge would be the establishment of a new faculty, increased staff training in design, and improved quality”.
Farid Karimov, the director of Italy-Azerbaijan Design Center, informed the guests about the activities of the center that he is managing, and drew attention to the achievements made during the short period of its establishment. He said that the center regularly organizes workshops, master classes, seminars, exhibitions and meetings with international experts for students with design qualifications.
In his speech, Deputy Minister of Science and Education Firudin Gurbanov highly appreciated the role of architects and designers of AzUAC in the territories liberated from occupation: “I am sure that, as the rector also mentioned, about 1400 specialists are currently making a great contribution to the reconstruction of Karabakh. Good designers are always needed in society. AzUAC can fully meet this demand of the society. It is encouraging that from now on design as a separate faculty, will be based on the most advanced experience and will continue to train personnel in accordance with international standards.
Saadat Yusifova, Deputy Minister of Culture, Elbay Gasimzadeh, Chairman of the Board of the Union of Architects of Azerbaijan, Ertegin Salamzadeh, Director General of the Institute of Architecture and Art, Corresponding Member of ANAS, highly evaluated the exhibition of work and projects of graduates and students in their speeches, they wished them success in their endeavors.
The speeches were followed by an exhibition viewing. There was a lot of interest in the reporting exhibition.