Dünya şöhrətli riyaziyyatçı alim Məsud Əfəndiyev AzMİU-nun qonağı olub
Əməkdar elm xadimi, Almaniyanın Münhen Texniki Universitetinin professoru, Humbolt mükafatı alan ilk azərbaycanlı alim, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru professor Məsud Əfəndiyev Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AzMİU) qonağı olub.
Görüşdə universitetin rektoru professor Gülçöhrə Məmmədova, alimin dostları – Bakı Dövlət Universitetinin professoru Etibar Pünhanov, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının eksperti professor Azad Tağızadə, AzMİU-nun professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak ediblər.
Professor Gülçöhrə Məmmədova Məsud Əfəndiyevi salamlayaraq onu universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. Görüşün AzMİU alimləri və tələbələr üçün əhəmiyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, Məsud Əfəndiyev dünya elmində ən yüksək təltiflərdən hesab edilən, “Kiçik Nobel mükafatı” adlandırılan, Almaniya hökumətinin təsis etdiyi “Aleksander fon Humboldt” mükafatına layiq görülən ilk azərbaycanlıdır. Dünyanın altı aparıcı elmi jurnalının redaksiya heyətinin üzvü olan postsovet məkanında yeganə riyaziyyatçı alimdir. Alimin riyaziyyat sahəsindəki zəngin təcrübəsi AzMİU-nun müəllim və tələbələri üçün böyük əhəmiyyətə malikdir.
Professor Gülçöhrə Məmmədova Azərbaycanlı obrazını yüksək səviyyədə xarici ölkələrdə təmsil etdiyinə görə professor Məsud Əfəndiyevə öz minnətdarlığını bildirib, Azərbaycanın onun kimi oğullarla hər zaman fəxr etdiyini, gələcəkdə də fəxr edəcəyini söyləyib.
Alimin həmkarları və dostları Etibar Pünhanov və Azad Tağızadə gənclik illərində Məsud Əfəndiyevin öz riyazi istedadı ilə daim seçildiyini, onun həyatının gənc nəslə əsl nümunə olduğunu söyləyiblər. Almaniyada yaşamasına baxmayaraq, Məsud Əfəndiyevin daim vətəninin, xalqının inkişafı üçün çalışdığını, Azərbaycan diasporunun inkişafındakı xidmətlərinə diqqət çəkiblər.
AzMİU-nun Elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru professor Nigar Aslanova Məsud Əfəndiyevin tədqiqat nailiyyətlərindən, onun riyaziyyatçılar cəmiyyətinə xidmətlərindən danışıb. Onun elmi məqalələrinə 1500-dən çox istinad edildiyinə diqqət çəkən prorektor, alimin Yaponiya, Almaniya, ABŞ, Kanada və İsveçrədə nəşr olunan 7 kitabın müəllifi olduğunu söyləyib.
Professor Məsud Əfəndiyev AzMİU-nun rektoru, profesor Gülçöhrə Məmmədova başda olmaqla göstərilən diqqətə, ünvanına söylənilən xoş sözlərə görə çıxış edənlərə təşəkkürünü bildirib. Gənclərə bir Azərbaycanlı olaraq daima öz üzərlərində işləməyi tövsiyə edib.
Sonda rektor Gülçöhrə Məmmədova Məsud Əfəndiyevə təşəkkür məktubu, simvolik hədiyyə və gül buketi təqdim edib. Dünya şöhrətli alimə sağlamlıq və uğurlarının davamlı olmasını arzulayıb.

Masud Efendiyev, the World-Known Mathematician and Scientist visited AzUAC
An Honored scientist, Professor of the Technical University of Munich, the first Azerbaijani scientist to receive the Humboldt Prize, professor Masud Efendiyev, Doctor of Physics and Mathematics, paid a visit to the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC).
Rector of the university Professor Gulchohra Mammadova, friends of the scientist - Professor Etibar Pünhanov from Baku State University, Professor Azad Taghizadeh expert of the United Nations, faculty members and students took part in the meeting.
Masud Efendiyev was greeted by Professor Gulchohra Mammadova, who also expressed her pleasure to have him visit the university. She spoke about the importance of the meeting for the scientists and students of AzUAC. She noted that Masud Efendiyev is the first Azerbaijani to be awarded the “Alexander von Humboldt” prize, one of the highest awards in world science, established by the German government, also known as the “Little Nobel Prize”. He is also the only Mathematics scientist in the post-Soviet space, and the member of the editorial board of six top scientific journals of the world. The rich experience of the scientist in the field of Mathematics is of great importance for the teachers and students of AzUAC.
Professor Gulchohra Mammadova expressed her gratitude to Professor Masud Efendiyev for representing the Azerbaijani image at a high level in foreign countries, and stated that Azerbaijan has always been proud of sons like him and would remain so in the future.
Masud Afandiyev’s life was a great example for the younger generation according to Etibar Pünhanov and Azad Taghizade, colleagues and friends of the scientist who pointed out that he was always distinguished by his mathematical talent in his youth. They drew attention to the fact that, although Masud Efendiyev lived in Germany, he always contributed to the development of his homeland and people, and pointed out his contributions to the growth of the Azerbaijani diaspora.
Vice-rector for science and innovation issues of AzUAC, Professor Nigar Aslanova, spoke about Masud Efendiyev’s research achievements and his services to the community of mathematicians. Noting that his scientific articles have been cited more than 1,500 times, the vice-rector said that the scientist is the author of seven books published in Japan, Germany, USA, Canada and Switzerland.
Professor Masud Efendiyev expressed his gratitude to the rector of AzUAC, professor Gulchohra Mammadova and the speakers for the attention and kind words addressed to him. He advised the youth as Azerbaijanis to always improve their potential.
In the end, Rector Gulchohra Mammadova presented a letter of gratitude, a symbolic gift and a bouquet of flowers to Masud Efendiyev. She wished the world-known scientist good health and continued success.