Digər ali təhsil müəssisələrinin məzunları magistratura və MBA proqramları üzrə AzMİU-da təhsil almağa üstünlük veriblər
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinə (AzMİU)  2023/2024-cü tədris ili üzrə magistr və MBA proqramlarına qəbul sayı ötən illərə nisbətən artıb. Bu il AzMİU-ya ümumilikdə 727 tələbədən 430 nəfəri magistratura, 297 nəfəri isə MBA proqramına qəbul olub.
Qəbulda digər ali təhsil müəssisələrini məzunlarının sayı bu ildə çox olub. Belə ki, 727 nəfərdən 487-si, başqa sözlə 67%-i digər ali təhsil müəssisələrinin məzunlarıdır. Ümumiyyətlə son 5 ilin statistikası deməyə əsas verir ki, digər ali təhsil müəssisələrinin məzunları magistratura və MBA proqramları üzrə AzMİU-da təhsil almağa üstünlük verirlər. Belə ki, qəbul olanların 2019-cu ildə 56%, 2020-ci ildə 57%, 2021-ci ildə 69%, 2022-ci ildə 60%, 2023-cü ildə isə 67%-ni digər ali təhsil müəssisələrinin məzunları təşkil edib.
MBA proqramı da daxil olmaqla magistratura səviyyəsinə qəbul olan tələbələrin  649 nəfəri Azərbaycan, 46 nəfəri İngilis, 32 nəfəri isə Rus bölməsinin payına düşür.
Qeyd edək ki, 2023/2024-cü tədris ilində AzMİU-ya 27 ixtisasa 54 magistratura proqramı üzrə qəbul həyata keçirilib. Qəbul layihəsində plan yerlərinin sayı 770, faktiki qəbulun sayı isə 727 nəfər olub ki, bu da plan yerlərinin 94,4% dolması deməkdir.

Graduates of Other Higher Educational Institutions Prefer to Study in Master’s and MBA Programs at AzUAC
The number of students admitted to the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC) Master’s and MBA programs for the 2023-2024 academic year has increased compared to previous years. This year, out of a total of 727 students enrolled to AzUAC, 430 students were enrolled in Master programs, and 297 in MBA program.
This year, the number of graduates from other higher education institutions admitted to the university was higher. Thus, 487 graduates out of 727, in other words 67%, are graduates from other higher education institutions. In general, the statistics of the last five years indicate that graduates from other higher education institutions prefer to study in Master’s and MBA programs at AzUAC. 56% of those enrolled in 2019, 57% in 2020, 69% in 2021, 60% in 2022, and 67% in 2023 were graduates from other higher education institutions.
Among the students enrolled in the Master’s program, including the MBA program, 649 students study in Azerbaijani, 46 in English, and 32 in Russian sections.
It should be noted that students were enrolled in 54 Master’s programs in 27 specialties of AzUAC in the 2023/2024 academic year. The number of planned places of the enrollment was 770, and the number of actual admissions was 727, which means that 94.4% of the planned places were filled.