Texnologiya nəhəngi “Huawei”in “Seeds for the Future” layihəsinin bağlanış mərasimi keçirilib – Məzunlar arasında AzMİU tələbəsi də var
“Huawei Technologies Azerbaijan” Bakıda “Seeds for the Future” layihəsinin bağlanış mərasimini keçirib.
Mərasimdə bir sıra dövlət və özəl qurumlarının, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, nümayəndələri, o cümlədən “Seeds for the Future” layihəsinə qoşulmuş Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AzMİU) Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Orxan Naqdiyev, İctimaiyyətlə əlaqələr və marketinq mərkəzinin direktoru İsa Muradov, Strateji planlaşdırma şöbəsinin müdiri Qənirə Məmmədzadə və tələbələri iştirak ediblər.
Məlumat üçün bildirək ki, “Seeds for the Future” layihəsinə AzMİU-nun 5 tələbəsi qoşulub və onlardan Məftunə Salmanova respublika üzrə qalib gələn beş tələbədən biri olub. Universitetin Mexanika və informasiya texnologiyaları fakültəsinin tələbəsi Məftunə Salamova Qətərin paytaxtı Dohada keçirilən “Huawei Seeds for the Future 2023” proqramında Azərbaycanı təmsil edib və qalib olub.
Mərasimdə çıxış edən “Huawei Azerbaijan” şirkətinin Baş İcraçı Direktoru David Xu qeyd edib ki, “Huawei” innovativ və rəqəmsal bacarıqlar üzrə təhsilin keyfiyyətini və əlçatanlığını artırmaq, rəqəmsal dünyanı Azərbaycan xalqı üçün daha əlçatan etmək, hər bir gəncin ən son rəqəmsal texnologiyaya çıxışını hərtərəfli şəkildə təmin etmək üçün Azərbaycana dəstək olmaqdan məmnundur.
Çinin Azərbaycandakı Səfirliyinin ticarət və iqtisadi məsələlər üzrə müşaviri Çi Ma isə əlavə edib ki, “Huawei” Azərbaycanda rəqəmsal islahatların aparılması prosesində fəal şəkildə iştirak edib, Azərbaycan xalqına yüksək keyfiyyətli məhsul və texnoloji xidmətlər təqdim etməyə davam edir.
“Seeds for the Future” proqramı dörd əsas dəyər əsasında qurulmalıdır: İnnovasiya, Rəqəmsallaşma, Davamlılıq və Sahibkarlıq.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) bütün proses ərzində bu layihəyə tam dəstək göstərib. Qurumun sədri vəzifəsini müvəqqəti icra edən İnarə Vəliyeva qeyd edib: "Biz Azərbaycanda təkcə geosiyasi dəyişikliklərin deyil, həmçinin iqtisadiyyatda, xüsusən də İKT sahəsində inkişafın müşahidə olunduğu çox məhsuldar dövrləri yaşayırıq".
İlk dəfə 2008-ci ildə Taylandda, 2016-cı ildə isə Azərbaycanda əsası qoyulan “Seeds for the Future” “Huawei”in ən uzun müddət dava edən və ən yüksək investisiyaya malik korporativ səviyyəli KSM flaqman proqramıdır. 2022-ci ilin sonuna qədər Azərbaycandan ümumilikdə 76 tələbə proqramı başa vurub.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov isə qeyd edib ki, “Huawei” şirkəti Azərbaycanda ilk dəfə olaraq rəhbərlik etdiyi ali təhsil ocağında ICT Akademiyası yaradıb və bu yaxınlarda onun açılışı olacaq.
“Dünyada ixtisaslaşmış istedadlı kadrların yetişdirilməsində və texnoloji inkişaf üçün zəruri ekosistemin yaradılması sahələrində rəqabət müşahidə olunur. Bu məqsədə nail olmaq üçün bir çox ölkələr öz strategiyalarını işləyib hazırlayıblar. Azərbaycanın 2022/2026-cı illər üçün nəzərdə tutulan sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası var” - deyə Azərbaycan Texnologiya Universitetinin rektoru Yaşar Ömərov bildirib.
2023-cü ildə 5 tələbə Doha və Dubayda iki həftəlik “Seeds for the Future” təlim proqramında iştirak etmək üçün dəvət olunub. Azərbaycan komandasına Çində keçiriləcək “Tech4Good” Qlobal Müsabiqəsində 2023-də 100 000 ABŞ dolları dəyərində startap fondu uğrunda mübarizə aparmaq imkanı əldə etmək şansı verilib.
“Bu tələbələrin hansı ali məktəbdən olmasından asılı olmayaraq, onların hər biri Azərbaycanı təmsil edir. Onlar gələcəkdə “Huawei”nin tərəfdaş şirkəti ola biləcək bir ideya irəli sürə bilərlər”- deyə ADA Universitetinin İnformasiya texnologiyaları və mühəndislik fakültəsinin dekanı Abzatdin Adamov yekunda qeyd edib.

Closing ceremony of the "Seeds for the Future" Project of the Technology Giant "Huawei" Held - Student of AzUAC is Among Graduates
"Huawei Technologies Azerbaijan" recently held the closing ceremony of the "Seeds for the Future" program in Baku.
Several government and private sector officials, as well as representatives from higher education institutions attended the ceremony. Among them were the Vice-rector for Social Affairs and Public Relations Orkhan Nagdiyev, the director of Public relations and marketing center Isa Muradov, the head of Strategic Planning department Ganira Mammadzade and students from the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC) who participated in the "Seeds for the Future" program.
It's worth mentioning that five students from AzUAC participated in the program and Maftuna Salmanova was one of the five winners from the country. Maftuna Salmanova, a student from the Mechanics and Information Technology faculty represented Azerbaijan at the "Huawei Seeds for the Future 2023" program held in Doha, Qatar and emerged as a winner.
During the ceremony, the CEO of Huawei Azerbaijan David Xu expressed his satisfaction with Huawei's commitment to enhancing the quality and accessibility of digital education in Azerbaijan, aiming to make the digital world more accessible to the people of Azerbaijan and ensure that every young person has access to the latest digital technologies.
Additionally, the trade and economic advisor at the Chinese Embassy in Azerbaijan Chi Ma, highlighted Huawei's active participation in digital transformation processes in Azerbaijan, continuing to provide high-quality products and technological services to the people of Azerbaijan.
The "Seeds for the Future" program is built on four core values: Innovation, Digitalization, Continuity and Entrepreneurship. The Innovation and Digital Development Agency has provided full support to this project throughout the process. Acting president Inara Valiyeva emphasized, "We are experiencing not only geopolitical changes but also very fruitful periods of development in the economy, especially in the field of ICT."
First launched in Thailand in 2008 and later in Azerbaijan in 2016, "Seeds for the Future" is Huawei's flagship program with the longest duration and highest investment at the corporate level. By the end of 2022, a total of 76 students from Azerbaijan had completed the program.
The rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov noted that Huawei has established an ICT Academy at the leading educational institution in Azerbaijan and will soon inaugurate it.
The rector of the Azerbaijan Technology University Yashar Omarov stated, "Competition is observed in the field of training specialized talented personnel and creating a necessary ecosystem for technological development. To achieve this goal, many countries have worked out and prepared their strategies. Azerbaijan has a socio-economic development strategy planned for 2022/2026."
Five students were invited to participate in a two-week "Seeds for the Future" training program in Doha and Dubai in 2023. The Azerbaijani team has also been given the chance to compete for a startup fund worth $100,000 in the "Tech4Good" Global Competition to be held in China in 2023.
The dean of the Faculty of Information Technology and Engineering at ADA University Abzatdin Adamov concluded by stating, "Regardless of which prestigious university these students come from, each of them represents Azerbaijan. They can come up with an idea that could potentially make them a partner of Huawei in the future."