AzMİU və Qazaxıstanın Avrasiya Milli Universiteti arasında elmi əməkdaşlıq memorandumunun hazırlanmasına dair razılıq əldə olunub
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AzMİU) elm və innovasiya işləri üzrə prorektoru professor Nigar Aslanova Qazaxıstanın Lev Qumilyov adına Avrasiya Milli Universitetində səfərdə olub.
Professor Nigar Aslanova universitetin Fundamental riyaziyyat kafedrasında təşkil olunan elmi seminarda məruzə ilə çıxış edərək son elmi nəticələrini qazaxıstanlı alimlərə təqdim edib. Seminarda qazaxıstanlı akademiklər, elm adamları və kafedranın professor-müəllim heyəti iştirak ediblər.
Fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, Avrasiya Milli Universitetinin professoru Kordon Omarov çıxış edərək elmi məruzəni yüksək qiymətləndirib və alimə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Eyni zamanda, seminarda əlaqələrin gücləndirilməsi, elmi nəticələrlə bağlı mütəmadi fikir mübadiləsinin həyata keçirilməsi ilə bağlı tövsiyələr səsləndirilib.
Səfər çərçivəsində professor Nigar Aslanova Avrasiya Milli Universitetinin Mexanika və riyaziyyat, Memarlıq və inşaat fakültələrinin dekanları, kafedra müdirləri və professor-müəllim heyəti ilə görüşlər də keçirib. Görüşlərdə AzMİU və Avrasiya Milli Universiteti arasında elmi və potensial əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə edilib.
Müzakirələrin nəticəsi olaraq Avrasiya Milli Universitetinin Memarlıq və İnşaat fakültəsi ilə AzMİU-nun Memarlıq və İnşaat fakültələri arasında elmi əməkdaşlıq memorandumunun hazırlanmasına dair ilkin razılıq əldə edilib.
Qeyd edək ki, Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində yerləşən Avrasiya Milli Universiteti 1996-cı ildə Tselinoqrad İnşaat İnstitutu və Tselinoqrad Pedaqoji İnstitutunun birləşməsi əsasında qurulub. Universitetdə 65 bakalavr, 68 magistratura və 38 doktorantura ixtisası üzrə mütəxəssis hazırlanır.
Avrasiya Milli Universiteti “QS World University Ranking” üzrə 355, “QS Emerging Europe and Central Asia University Ranking” üzrə isə 2-ci yerdə qərarlaşıb.

An Agreement Was Reached Between AzUAC and the Eurasian National University of Kazakhstan on the Preparation of a Memorandum on Scientific Cooperation
Professor Nigar Aslanova, Vice-Rector for Scientific and Innovation Issues of the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC) visited the Eurasian National University of Kazakhstan named after Lev Gumilyov.
Professor Nigar Aslanova made a speech at the scientific seminar organized by the Department of Fundamental Mathematics of the university and presented her latest scientific findings to Kazakh scientists. Kazakh academicians, scientists and teachers of the Department participated in the seminar.
Kordon Omarov, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor of the Eurasian National University, made a speech and highly appreciated the scientific report delivered, and wished success to the scientist in her future activities. Recommendations were also made to strengthen relations and conduct regular exchange of views on scientific findings during the seminar.
Within the framework of the visit, Professor Nigar Aslanova also held meetings with the Deans, Heads of Departments and teaching staff of the Departments of Mechanics and Mathematics, Architecture and Construction of the Eurasian National University. The scientific and potential areas of cooperation between AzUAC and the Eurasian National University were discussed during the meetings.
As a result of the discussions, a preliminary agreement was reached on the preparation of a Memorandum of scientific cooperation between the Department of Architecture and Construction of the Eurasian National University and the Department of Architecture and Construction of AzUAC.
It should be noted that the Eurasian National University, located in Astana, the capital of Kazakhstan, was founded in 1996 on the basis of the merger of Tselinograd Construction Institute with Tselinograd Pedagogical Institute. The university trains specialists in 65 of Bachelor, 68 of Master’s and 38 Doctoral specialties.
Eurasia National University ranks the 355th place according to the QS World University Rankings and the 2nd according to the ranking of universities in QS Emerging Europe and Central Asia University Ranking.