AzMİU müəllimləri və tələbələri Qarabağ İqtisadi Rayonunda tikinti-quruculuq işlərinə cəlb olunacaqlar
Fevralın 2-də Ağdam Konfrans Mərkəzində “Qarabağ İqtisadi Rayonunda Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti” publik hüquqi şəxsi ilə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Memorandumu AzMİU-nun rektoru, professor Gülçöhrə Məmmədova və “Qarabağ İqtisadi Rayonunda Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti” publik hüquqi şəxsinin icraçı direktoru Övsət Həmidov imzalayıblar.
Memorandumda AzMİU müəllimlərinin və tələbələrinin, universitetin Layihə İnstitutunun əməkdaşlarının Qarabağ iqtisadi rayonunun ərazisində böyükhəcmli tikinti-quruculuq layihələrinə cəlb olunması, AzMİU məzunları üçün karyera imkanları, birgə konfrans və simpoziumların təşkili, təcrübə mübadiləsi və digər məsələlər əks olunub.
AzMİU-nun rektoru, professor Gülçöhrə Məmmədova əməkdaşlığın hər iki qurum və ümumilikdə ölkəmiz üçün əhəmiyyətinə diqqət çəkərək qeyd edib ki, işğaldan azad olunan ərazilərdə aparılan tikinti-quruculuq işləri “Böyük Qayıdış”a inamı daha da artırıb. Rektor vurğulayıb ki, bəzi ölkələrin məsələyə ikili yanaşma sərgiləməsinə rəğmən Prezident İlham Əliyevin siyasi iradəsi və yüksək idarəetmə bacarığı ilə azad olunmuş ərazilərimiz sürətlə bərpa edilir.
“Qarabağ İqtisadi Rayonunda Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti” publik hüquqi şəxsinin icraçı direktoru Övsət Həmidov hazırda icra edilən və nəzərdə tutulan layihələr haqqında danışaraq AzMİU ilə əməkdaşlığın önəminə toxunub. Xidmət rəhbəri qeyd edib ki, ölkənin memarlıq və tikinti sahəsi üzrə əsas ali təhsil müəssisəsi ilə əməkdaşlıq azad olunan ərazilərdə işlərin daha da sürətlə həyata keçirilməsinə imkan verəcək.
Daha sonra iki qurumun nümayəndə heyətinin də iştirakı ilə müzakirə təşkil olunub, memorandumda əks olunan istiqamətlər üzrə görüləcək işlər haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.

Teachers and Students of AzUAC to Be Involved in Construction and Infrastructure Projects in the Karabakh Economic Region
On February 2nd, a Memorandum of Cooperation was signed between the “Restoration, Construction, and Management Service in the Karabakh Economic Region” Public Legal Entity and the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC) at the Aghdam Conference Center.
The memorandum was signed by the rector of AzUAC, Professor Gulchohra Mammadova, and the Executive Director of the “Restoration, Construction, and Management Service in the Karabakh Economic Region” Public Legal Entity, Ovsat Hamidov.
The memorandum reflects the recruitment of AzUAC teachers and students, as well as colleagues from the university’s Project Institute, for large-scale construction and infrastructure projects in the Karabakh Economic Region. It also covers career opportunities for AzUAC graduates, organization of joint conferences and symposiums, exchange of experience, and other matters.
Rector Gulchohra Mammadova emphasized the importance of cooperation for both institutions and, in general, for our country. She noted that construction and infrastructure projects carried out in the liberated territories further enhance confidence in the “Great Return”. The rector emphasized that despite some countries adopting a dual approach to the issue, with the political will and high managerial skills of President Ilham Aliyev our liberated territories are being rapidly restored.
The Executive Director of the “Restoration, Construction, and Management Service in the Karabakh Economic Region” Public Legal Entity, Ovsat Hamidov, spoke about the ongoing and planned projects, highlighting the significance of cooperation with AzUAC. He noted that collaboration with the main higher education institution in the country in the field of architecture and construction will contribute to the faster implementation of works in the liberated territories.
Later, a discussion was organized with the participation of representatives from both institutions, exchanging ideas on the work to be done in the directions outlined in the memorandum.