Tələbələrimizin buraxılış işləri MOOSAO-nun diplomlarına layiq görülüb
MOOCAO-nun rəhbərliyi və Moskva Memarlıq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Memarlıq və dizayn üzrə buraxılış işlərinin XXIX onlayn baxış-müsabiqəsi keçirilib. Müsabiqəyə Rusiya, Qazaxıstan, Moldova, Ermənistandan yüzlərlə iştirakçı qatılıb.
Müsabiqədə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Univeritetinin  Memarlıq fakültəsinin bakalavar və magistr səviyyəsi si üzrə təhsil alan tələbələri də iştirak edib. Tələbələrimizin buraxılış işləri yüksək qiymətləndirilib, MOOCAO-nun 1-ci  (8 iş) və 2-ci (19 iş) dərəcəli diplomlarına layiq görülüb. Bakalavr tələbəmiz Təhmasib Mollaeyyublu və  magistr Məryəm Rəhimlinin işləri isə Moskva Memarlıq İnstitutunun əlavə diplomunu qazanıb.

Graduation Projects of Our Students Qwarded Diplomas From MOOCAO
The XXIX online review-competition of graduation works on Architecture and Design was held under the leadership of MOOCAO (Interregional Public Organization for the Promotion of Architectural Education, Russia) and the organization of the Moscow Institute of Architecture. Hundreds of participants from Russia, Kazakhstan, Moldova and Armenia took part in the competition.
Students from the Faculty of Architecture of the Azerbaijan University of Architecture and Construction participated in the competition at the bachelor's and master's levels. The graduation projects of our students were highly praised, and they were awarded diplomas of the 1st (8 projects) and 2nd (19 projects) places by MOOCAO. Additionally, the projects of our bachelor student TahmasibMollaeyyublu and master student Maryam Rahimliearned them additional diplomas from the Moscow Institute of Architecture.