Mübadilə proqramları çərçivəsində AzMİU-da oxuyan Milan Politexnik Universitetinin magistr tələbəsinin diplom işi vətənində ən yüksək bala layiq görülüb
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AzMİU) beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi universitetin ümumi fəaliyyətinin inkişafı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.  Son illər  Erasmus, Tempus, Mövlana kimi beynəlxalq mübadilə proqramlarında aktiv iştirak, eləcə də çoxtərəfli və ikitərəfli çərçivələrdə beynəlxalq əlaqələrin genişlənməsi universitetin  beynəlmiləlləşməsi prosesini gücləndirir. Yuxarıda adları çəkilən proqramlar çərçivəsində Avropa universitetləri ilə tələbə-müəllim mübadiləsi, təhsil-texnoloji və istehsalat təcrübələrinin, birgə konfransların, seminarların keçirilməsi, tədqiqat proyektlərinin birlikdə işlənməsi uğurla həyata keçirilir. Beynəlxalq əlaqələrin təşkil olunması istiqamətində əsas prioritetlər sırasında tələbə-müəllim mübadiləsi böyük önəm daşıyır.
Artıq 3 ildir ki, AzMİU ilə İtaliyanın Milan Politexnik Universiteti arasında illər öncə başlamış əlaqələr yeni mərhələyə qədəm qoyub. Universitetimizlə Milan Politexnik Universiteti arasında qurulan ikitərəfli əlaqələr Avropa Birliyinin maliyyələşdirdiyi Erasmus+ mübadilə proqramı çərçivəsində də uğurla davam etdirilir. 2019-2020-ci tədris ilinin payız semestrində  Erasmus+KA1 mübadilə proqramı çərçivəsində AzMİU-nun Memarlıq fakültəsində təhsil almaq hüququ qazanan Milan Politexnik Universitetinin Memarlıq fakültəsinin II kurs magistr tələbələri-İtaliya vətəndaşları Kevin Prenna və Danyal Zarepourmoghaddam təhsillərini uğurla baş vurub vətənlərinə qayıtdılar. AzMİU-da oxuduları müddətdə hər iki italyan magistrin layihə qrupları tərkibində hazırladıqları kurs işləri Azərbaycan Memarlar İttifaqının mükafatlarına layiq görülüb. Magistrlərdən  Kevin Prenna Milana qayıtdıqdan sonra elmi rəhbəri, Milan Politexnik Universitetinin professoru Nora Lambardininin rəhbərliyi altında magistr dissertasiyasını AzMİU-da işlədiyi mövzunun bazasında geniş tədqiqatlar apararaq hazırlayıb. Sevindirici haldır ki, onun AzMİU-da layihə qrupları tərkibində apardığı tədqiqatların bazasında hazırlanmış diplom işi Komissiya üzvləri tərəfindən müsbət qiymətləndirilb, ən yüksək bala layiq görülüb. Bu barədə Kevin Prennanın AzMİU-da oxuduğu illərdə layihə rəhbəri olmuş professor Emir Hüseynov məlumat verib.

Master’s Thesis of Student from Milan Polytechnic University Studying at AzUAC Within Exchange Programs Framework Awarded Highest Grade in His Homeland.
The expansion of international relations of the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC) is of great importance for the overall development of the university. In recent years, active participation in international exchange programs such as Erasmus, Tempus, and Movlana, as well as the expansion of international relations within multilateral and bilateral frameworks, strengthens the university’s internationalization process. Within the aforementioned programs, student-faculty exchanges, education-technological and internship experiences, joint conferences, seminars, and collaborative research projects are successfully implemented with European universities. Among the main priorities in organizing international relations, student-faculty exchanges carry significant importance.
For the past 3 years, the relations between AzUAC and Milan Polytechnic University of Italy, which began years ago, have entered a new stage. The bilateral relations established between our university and Milan Polytechnic University continue successfully within the framework of the Erasmus+ exchange program funded by the European Union. In the fall semester of the 2019-2020 academic year, under the Erasmus+ KA1 exchange program, Kevin Prenna and Danyal Zarepourmoghaddam, the second-year master’s students of the Faculty of Architecture of Milan Polytechnic University and citizens of Italy, successfully completed their studies at AzUAC and returned to their homeland. During their studies at AzUAC, both Italian master’s students’ course works, prepared as part of their project groups, were awarded prizes by the Union of Architects of Azerbaijan. After returning to Milan, one of the master students, Kevin Prenna developed his master’s thesis under the guidance of his scientific supervisor, Professor Nora Lambardini of the Milan Polytechnic University, conducted extensive research based on the topic he worked on during his time in the project groups at AzUAC, under the supervision of his academic advisor, Professor Nora Lambardini of Milan Polytechnic University. It is gratifying to note that his master’s thesis, based on the research conducted at AzUAC as part of the project groups, was highly evaluated by the Commission members and awarded the highest score. Professor Emir Huseynov, who served as the project supervisor during Kevin Prenna’s studies at AzUAC, provided this information.