Mübadilə proqramı çərçivəsində AzMİU-da təhsil alan İtaliya vətəndaşı Milan Politexnik Universitetinin magistr tələbəsi Danyal Zarepourmoghaddam: “İmkan olsa, gələcəkdə memar kimi Bakıda işləmək istərəm”
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti ilə Milan Politexnik Universiteti arasında qurulan ikitərəfli əlaqələr Avropa Birliyinin maliyyələşdirdiyi Erasmus+ mübadilə proqramı çərçivəsində də uğurla davam etdirilir. 2019-2020-ci tədris ilinin payız semestrində Erasmus+KA1 mübadilə proqramı çərçivəsində Milan Politexnik Universitetinin Memarlıq fakültəsinin II kurs magistr tələbələri - İtaliya vətəndaşları Kevin Prenna və Danyal Zarepourmoghaddam AzMİU-nun Memarlıq fakültəsində təhsil almaq hüququ qazanıblar.
Əslən İrandan olan Danyal Zarepourmoghaddam Bakını təsadüfi seçməyib. Bizimlə söhbətində o, mübadilə proqramı çərçivəsində təklif olunan ölkələr içərisində Azərbaycana üstünlük verməsinin səbəblərindən danışıb. “Evimizdə həmişə Azərbaycan haqqında söhbətlər olub, valideynlərim Bakının qədimliyindən, özünəməxsus memarlığından, müasirliklə tarixiliyin vəhdətini yaşadan bir şəhər olmasından çox danışıblar. Uşaqlığımdan qiyabi şəkildə Bakı ilə tanışlığım başlayıb, sonra internetdən maraqlandım, araşdırdım və Bakını sevdim. Universitetdə belə bir şans yaranan kimi sizin ölkəni seçdim. Təhsil aldığım universitetin mənə yaratdığı imkanı ən yaxşı şəkildə dəyərləndirmək, burada təhsil almaq, Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, memarlıq abidələri ilə yaxından tanış olmaq, hətta imkan yaranarsa, təhsilimi başa vurandan sonra burda işləmək imkanları ilə maraqlanmaq istədim”.
Azərbaycana gələndən sonra İçərişəhər, Qız qalası, Şirvanşahlar sarayı və digər tarixi yerləri dolaşmaqdan doymadığını deyən Danyal bəzi məkanlarda qədimiliyin müasirləşdirilməsinə edilən cəhdləri bəyənmədiyini gizlətmir.
Danyal AzMİU-d keçirilən dərslərlə bağlı təəssüratlarını da bizimlə paylaşıb, azərbaycanlı müəllimlərin onlara isti, qayğıkeş münasibətini, daha çox öyrətmək istəklərini xüsusi vurğulayır. “Universitetdə dərslərin keyfiyyəti yaxşıdır, sizin müəllimlər tələbəyə ən xırda detallara qədər öyrətməyə çalışırlar”.
Digər tələbə Kevin Prenna semestr imthanlarını verəndən sonra ölkəsinə döndüyü üçün onun universitet, Azərbaycan, Bakı ilə bağlı təəssüratlarını öyrənə bilmədik.

Within Exchange Program Danyal Zarepourmoghaddam, Master’s Student at Milan Polytechnic University and Italian Citizen Studying at AzUAC Expressed His Desire to Work as an Architect in Baku in the Future: “If Given the Opportunity, I Would Like to Work as an Architect in Baku in the Future.”
The bilateral relations established between the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC) and Milan Polytechnic University continue successfully within the framework of the Erasmus+ Exchange Program funded by the European Union. In the fall semester of the 2019-2020 academic year, as part of the Erasmus+ KA1 Exchange Program, second-year master’s students of the Architecture department of Milan Polytechnic University - Italian citizens Kevin Prenna and Danyal Zarepourmoghaddam, got the opportunity to study at AzUAC.
Danyal Zarepourmoghaddam, originally from Iran, did not randomly choose Baku. In the conversation with us, he spoke about the reasons for he preferred Azerbaijan among the countries offered within the framework of the exchange program. “We have always had conversations about Azerbaijan at home and my parents talked a lot about Baku being a city with its antiquity, unique architecture, and how it combines modernity with history. I became acquainted with Baku indirectly from my childhood, then I got interested on the internet and researched, and fell in love with Baku. As soon as the opportunity arose at the university, I chose your country. I wanted to use the chance provided by the university where I studied, to study here, to get acquainted closely with the history, culture, and architectural monuments of Azerbaijan, and even to consider opportunities to work here after completing my education.”
Upon coming to Azerbaijan, Danyal expressed that he was not satisfied with some attempts to modernize antiquity in certain places, despite his enjoyment of exploring IcheriSheher (the Old City), Maiden Tower, Shirvanshahs’ Palace, and other historical places.
Danyal also shared his impressions about the classes held at AzUAC, emphasizing the warm and caring attitude of Azerbaijani teachers towards them and their eagerness to teach more. “The quality of classes at the university is good; your teachers try to teach students even the smallest details.”
Another student, Kevin Prenna, returned to his country after passing the semester exams, so we could not learn his impressions about his university, Azerbaijan, and Baku.