AzMİU ilə AMEA-nın Coğrafiya İnstitutu və Seysmoloji Xidmət Mərkəzi arasında Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb
Bu gün Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti (AzMİU) ilə AMEA-nın Coğrafiya İnstitutu və Seysmoloji Xidmət Mərkəzi arasında Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb. İmzalanma mərasimində AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin sədri Qurban Yetirmişli iştirak edib.
Qonaqları salamlayan universitetin rektoru, professor Gülçöhrə Məmmədova onları universitetdə görməkdən məmnunluq duyduğunu bildirib. Bildirib ki, son illər rəhbərlik etdiyi universitetlə sözügedən qurumlar arasında işgüzar əlaqələr mövcuddur. Rektor bu əlaqələrin uğurlu nəticəsi olan Əməkdaşlıq Memorandumunun hər bir tərəf üçün geniş imkanlar açacağına ümidvar olduğunu qeyd edib. O, Memorandum çərçivəsində birlikdə müxtəlif layihələrin, tədbirlərin, konfrans və forumların keçirilməsi ilə yanaşı, tərəflər arasında elm, təhsil, kadr məsələləri və qarşılıqlı maraq kəsb edən digər sahələrdə əməkdaşlığın qurulmasının nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb. “Bu əməkdaşlıq çərçivəsində görüləcək işlər ölkəmizdə təhsil və iqtisadiyyatın inkişafı üçün faydalı olmaqla yanaşı, Azərbaycan gənclərinin əmək bazarına uyğun mütəxəssis olaraq yetişdirilməsinə də töhfə verəcək”.
İmzalama mərasimində çıxış edən qonaqlar, universitetin əməkdaşları da birgə işbirliyinin mütəxəssis hazırlığına, universitet tələbələrinin müxtəlif təcrübə və stajkeçmə proqramlarında iştirak edərək yetişəcəyinə, universitet məzunlarının ixtisaslarına uyğun işlə təmin ediləcəyinə dəstək olacağını vurğulayıblar.

Memorandum of Cooperation Signed Between AzMIU and the Geography Institute and Seismology Service Center of ANAS
Today, a Cooperation Memorandum was signed between Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC) and the Geography Institute and Seismology Service Center of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS). The signing ceremony was attended by the director of the ANAS Geography Institute, academician Ramiz Mammadov, and the president of the Republic Seismology Service Center, Gurban Yetirmishli.
Welcoming the guests, the rector of the university, Professor Gulchohra Mammadova, expressed her pleasure in hosting them at the university. She noted that in recent years, there have been productive relations between the university and these institutions. The rector expressed hope that the Cooperation Memorandum, which is the successful outcome of these relations, would open up broad opportunities for both sides. She emphasized that within the framework of the Memorandum, collaboration is envisaged in various projects, events, conferences, and forums, as well as in the fields of science, education, human resources, and other mutually interesting areas. She stated, "The work to be done within the framework of this cooperation will not only be beneficial for the development of education and the economy in our country but will also contribute to the preparation of Azerbaijani youth as specialists suitable for the labor market."
During the signing ceremony, both the guests and the university representatives highlighted that the collaboration would contribute to the preparation of specialists, the participation of university students in various internship programs, and the provision of employment opportunities for university graduates according to their specialties.