Təmiz Şəhər Mərkəzində maarifləndirici seminar
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin(AzMİU) nəzdində “Təmiz Şəhər” Mərkəzində Strateji planlaşdırma şöbəsinin təşkilatçılığı ilə Su təsərrüfatı və mühəndis kommunikasiya sistemləri fakültəsinin Ekologiya mühəndisliyi ixtisasının tələbələri üçün maarifləndirici seminar keçirilib.
“Təmiz Şəhər” ASC-nin Ətraf mühit və əməyin mühafizəsi şöbəsinin ətraf mühit üzrə mühəndisi Cahangir Məmmədzadə tərəfindən keçirilən seminarın mövzusu “Bərk məişət tullantılarının çeşidlənməsi və təkrar xammal bazarının inkişafı” olub. “Təmiz Şəhər” ASC-nin nəzdində Bərk Məişət Tullantılarının Çeşidlənməsi Zavodunun fəaliyyəti, tullantılarının çeşidlənməsi prosesi barədə ümumi məlumat verib. Təkrar xammal bazarının illər əvvəl lazımsız hesab edilən tullantı materiallarını yenidən iqtisadiyyata qazandırdığını qeyd edib. Təkrar emal sənayesinin tullantıların azaldılmasına, ekologiyanın qorunmasına müsbət təsir göstərdiyindən danışıb.
Ətraf Mühit və Əməyin mühafizəsi şöbəsinin mühəndisi tərəfindən mövzu tələbələrə geniş prezentasiya ilə təqdim edilib. Sonda mövzu ilə bağlı tələbələrin sualları cavablandırılıb.
Onu da bildirək ki, AzMİU “Təmiz Şəhər” Mərkəzində aparılan seminarlar mühazirəyə uyğun ixtisaslarda təhsil alan tələbələr üçün çox faydalı olur, onlar gələcəkdə çalışacaqları sahə ilə bağlı geniş məlumat əldə edillər.

Enlightening Seminar at Clean City Center
An enlightening seminar was organized at the "Clean City" Center under the auspices of the Strategic Planning Department of the Azerbaijan Architecture and Construction University (AzUAC), for students specializing in Environmental Engineering within the Faculty of Water Engineering and Engineering Communication Systems.
The topic of the seminar conducted by Jahangir Mammadzade, an environmental engineer from the Environmental Protection Department of the "Clean City" OJC, was "Sorting of Household Waste and Development of Recycling Market". General information was provided about the activities of the Household Waste Sorting Plant under the "Clean City" OJC, and the process of waste sorting. It was noted that the recycling market, once considered unnecessary years ago, now contributes to the economy by reintegrating waste materials. The recycling industry was discussed to have a positive impact on waste reduction and ecological conservation.
The topic was presented to the students with a comprehensive presentation by the engineer of the Environmental Protection Department. At the end, students' questions on the topic were answered.
It should be noted that the seminars held at the "Clean City" Center of AzUAC are very beneficial for students studying in relevant specialties, as they obtain extensive information related to the field they will work in the future."