Xarkov Milli Avtomobil-Yol Universiteti ilə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti arasında müqavilə imzalanıb
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin(AzMİU) əməkdaşları , Xarkov Milli Avtomobil-Yol Universitetinin dəvəti ilə 12-16 noyabr tarixlərində Ukrayna Respublikasına səfər ediblər. Səfərin əsas məqsədi, universitetlər arasında qarşılıqlı əlaqələrin yaradılması və "Nəqliyyat qurğuları: vəziyyəti, saxlanılma problemləri və təmiri" mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfransda iştirak etmək olub.
AzMİU-nu bu səfərdə Nəqliyyat fakültəsinin dekanı Elçin Yusifzadə və Nəqliyyat tikintisi və yol hərəkətinin təşkili kafedrasının baş müəllimi Rövşən Sədiyev təmsil edib. Səfər zamanı nümayəndə heyətimiz XNADU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Qeorqiy Toxtar ilə görüşüb. Bu görüşdə universitetlərarası qarşılıqlı əlaqələrin yaradılması və inkişaf etdirilməsi barədə danışıqlar aparılıb. Daha sonra nümayəndə heyəti tanışlıq üçün universitetin bir sıra fakültələrini gəziblər. Səfərin ikinci günü nümayəndə heyətini universitetin rektoru, professor A.M.Turenko qəbul edib, görüş zamanı qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər haqda fikir mübadiləsi aparılıb, iki universitet arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Daha sonra Nəqliyyat fakültəsinin dekanı XNADU-nun rəhbər strukturlarının iştirakı ilə AzMİU haqqında geniş təqdimatla çıxış edib, universitetlə bağlı sualları cavablandırıb.
Səfərin üçüncü günü nümayəndə heyətimiz "Nəqliyyat qurğuları: vəziyyəti, saxlanılma problemləri və təmiri" mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfransda iştirak edib. Konfransın açılış mərasimində XNADU-nun elmi işlər üzrə prorektoru, professor V.A.Boqomolov giriş nitqi ilə çıxış edib. Sonra təbrik nitqi ilə çıxış etmək üçün söz E.Yusifzadəyə verilib. Dekan, AzMİU-nun rektoru, professor Gülçöhrə Məmmədova adından konfrans iştirakçılarını salamlayıb, rektorun təbriklərini konfrans iştirakçılarına çatdırıb və təmsil etdiyi universitet barədə danışıb. Konfransın plenar iclasında fakültənin müəllimi R.Sədiyev "New approaches, on calculation of drilled piles, regarding to geological conditions" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.

Cooperation Agreement Signed Between Kharkiv National Automobile and Highway University (KNAHU) and Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC)
AzUAC representatives visited Ukraine from November 12th to 16th upon the invitation of KNAHU. The main purpose of the trip was to establish mutual relations between the universities and participate in the international scientific-practical conference on "Transportation Systems: State, Maintenance Issues, and Repair".
Representatives from AzUAC included Elchin Yusifzade, Dean of the Transportation Faculty, and Rovshan Sadiyev, Head Teacher of the Department of Transportation Construction and Road Traffic Organization. During the visit, our delegation met with Georgiy Tokhtar, Vice-Rector for International Relations at KNAHU. Discussions were held on establishing and developing inter-university relations. Subsequently, our representatives toured several faculties of KNAHU. On the second day, our delegation was received by the rector of KNAHU, Professor A.M. Turenko, where mutual areas of interest were discussed, leading to the signing of a cooperation agreement between the two universities. Later, Elchin Yusifzade, Dean of the Transportation Faculty, delivered a comprehensive presentation about AzUAC with the participation of the leadership of KNAHU, answering questions related to the universities.
On the third day of the visit, our delegation participated in the international scientific-practical conference on "Transportation Systems: State, Maintenance Issues, and Repair". The opening ceremony of the conference featured a speech by Professor V.A. Bogomolov, Vice-Rector for Scientific Affairs at KNAHU. Then, Elchin Yusifzade delivered a congratulatory speech on behalf of AzUAC, welcoming the conference participants and conveying greetings from AzUAC's rector, Professor Gulchohra Mammadova. During the plenary session of the conference, Rovshan Sadiyev, a faculty member, presented a lecture on "New Approaches in the Calculation of Drilled Piles Considering Geological Conditions".