AzMİU-da radiasiya və kimyəvi təhlükəsizlik problemlərinə həsr olunmuş beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb
Bu gün Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) Radiasiya və kimyəvi təhlükəsizlik problemləri mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb. Konfrans Azərbaycanda mülki müdafiə və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi sahəsində tədrisin əsaslarını yaradanlardan biri,   texnika elmləri doktoru, professor, polkovnik Həbib Ocaqovun anadan olmasının 80 illik yubileyinə həsr olunub.  Konfransda insan sağlamlığı və ətraf mühit üçün yaranan risklərin idarə olunmasında mühüm  yer tutan  radiasiya və kimyəvi təhlükəsizliyin mühüm istiqamətləri müzakirə olunub.
Konfransda ölkəmizin 40-dan çox elm və təhsil müəssisələri ilə yanaşı,  ABŞ, Almaniya, Rusiya, Ukrayna, Türkiyə, İran, Qazaxıstan, Özbəkistan, Gürcüstan və Qırğızıstandan  24 təşkilatı təmsil edən 150-ə yaxın mütəxəssis iştirak edir. Binalarda və yaşayış ərazilərində radiasiya fonu, kimyəvi çirklənmələr, inşaat materiallarında kimyəvi və radiasiya riskləri, radon problemi, transsərhəd kimyəvi risklər və s kimi istiqamətləri əhatə edən 170-ə yaxın məruzə konfransın proqramına daxil edilib. ABŞ-ın Kolorado Universitetinin, Almaniyanın Helmholts Centrum elmi mərkəzinin, Rusiyanın Beynəlxalq Ekologiya və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi Akademiyasının və dünyanın digər nüfuzlu elm mərkəzlərinin nümayəndələri konfransda məruzələrlə çıxış edəcəklər.
AzMİU-nun rektoru, professor Gülçöhrə Məmmədova giriş sözü ilə tədbiri açıb, konfrans iştirakçılarını, qonaqları salamlayıb. Bu mövzuda beynəlxalq tədbirin ölkəmizdə ilk dəfə keçirildiyini deyən rektor onun əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb. Rektor konfransın professor Həbib Ocaqova həsr olunmasını  Azərbaycanda mülki müdafiə və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi sahəsində tədrisin əsaslarını yaradan görkəmli alimin xatirəsinə layiqli töhfə kimi dəyərləndirib. Çıxışında G.Məmmədova alimin həyat yoluna nəzər salıb, AzMİU-da, kafedrada gördüyü işlərdən danışıb.
Rektorun çıxışından sonra təbrik nitqləri söyləyən Ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Novruz Quliyev, Rusiyanın Beynəlxalq Ekologiya və Həyat Fəaliyyətinin Təhlükəsizliyi Akademiyasının prezidenti Gennadi Rodin, AMEA-nın müxbir üzvü, professor, Radiasiya problemləri institutunun direktoru Oqtay Səmədov da konfransın aktual və günümüzlə səsləşən bir mövzuya həsr olunduğunu qeyd ediblər.
Təbrik çıxışlarından sonra H.Ocaqovun qızı Səkinə Abdullayeva atasının xatirəsinə həsr olunmuş konfransın keçirilməsinə görə Universitetin rəhbərliyinə ailəsi adından təşəkkür edib, konfrans iştirakçılarına uğurlar arzulayıb.
Konfrans plenar iclasla öz işinə davam edib, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İslam Mustafayev “Kimyəvi təhlükəsizliyin prioritet istiqamətləri”, professor  Müslüm Qurbanov “Radiasiya təhlükəsizliyinin hüquqi tənzimlənməsi və metodoloji aspektləri” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
İki gün davam edəcək konfransda alimlər radiasiya və kimyəvi risklərin idarə olunmasında smart və innovativ texnologiyaların istifadəsi üzrə informasiya və təcrübə mübadiləsi aparcaq, bu sahədə birgə elmi-tədqiqatların və tədrisin inkişaf etdirilməsi üzrə əməkdaşlığın səmərəli yollarını müzakirə edəcəklər.

International Conference Dedicated to Radiation and Chemical Safety Problems Started at AzUAC
Today, the International conference on Radiation and Chemical Safety Problems started at the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC).The conference is dedicated to the 80th anniversary of the birth of one of the founders of education in the field of civil defense and life safety in Azerbaijan, doctor of technical sciences, professor, colonel Habib Ojagov.Important aspects of radiation and chemical safety, which play an important role in managing risks for human health and the environment were discussed at the conference.
In addition to more than 40 scientific and educational institutions of our country, nearly 150 specialists representing 24 organizations from the USA, Germany, Russia, Ukraine, Turkey, Iran, Kazakhstan, Uzbekistan, Georgia and Kyrgyzstan are participating in the conference. Nearly 170 reports covering the radiation background in buildings and residential areas, chemical pollution, chemical and radiation risks in construction materials, radon problem, transboundary chemical risks, etc. were included in the program of the conference. Therepresentatives of the University of Colorado, the Helmholtz Zentrum of Germany, the International Academy of Ecology and Life Safety of Russia and other prestigious scientific centers of the world will deliver reports at the conference.
Rector of AzUAC, professor Gulchohra Mammadova, opened the event with an introductory speech and greeted the conference participants and guests. The rector mentioned that such kind ofinternational event on this subject was held for the first time in our country and emphasized its importance. The Rector valued the dedication of the conference to professor Habib Ojagov as a worthy contribution to the memory of the outstanding scientist, who created the foundations of teaching in the field of civil defense and life safety in Azerbaijan. In her speech, G. Mammadova took a look at the scientist's life path and talked about hiswork at AzUAC in the department.
After the rector's speech, the deputy Minister of Ecology and Natural Resources Novruz Guliyev, the President of the International Academy of Ecology and Life Safety of Russia Gennady Rodin, Corresponding Member of ANAS, professor, director of the Institute of Radiation Problems Ogtay Samadov, who gave congratulatory speeches, also noted that a conference isdedicated to a topic that is relevant today.
After the congratulatory speeches, Sakina Abdullayeva, the daughter of H.Ojagov, on behalf of her family thanked the university management for holding the conference dedicated to her father's memory and wished success to the conference participants.
The conference continued its work with a plenary session, professor correspondent member of ANAS Islam Mustafayev and professor Muslum Gurbanovmade reports on topics of "Priority Directions of Chemical Safety", and "Legal Regulation and Methodological Aspects of Radiation Safety"accordingly.
At the two-day conference, the scientists will exchange information and experience on the use of smart and innovative technologies in the management of radiation and chemical risks, and will discuss effective ways of cooperation on the development of joint research and education in this field.