“Təmiz şəhər” ASC-nin AzMİU-da bu semestr üzrə ilk seminarı
Oktyabrın 24-də Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AzMİU) Strateji Planlaşdırma şöbəsinin təşkilatçılığı ilə “Təmiz Şəhər” ASC-nin tələbələr üçün bu semestr üzrə ilk seminarı keçirilib.
Ətraf mühit və əməyin mühafizəsi şöbəsinin müdiri Səbuhi Babayev  tərəfindən aparılan seminar “Abşeron göllərinin bərpası layihəsi” mövzusuna həsr olunub.  Seminarda AzMİU-nun Su təsərrüfatı və mühəndis kommunikasiya sistemləri fakültəsinin Ekologiya ixtisasında təhsil alan III kurs tələbələri iştirak edib.
Qurum təmsilçisi  “Təmiz Şəhər” ASC-nin Abşeron rayonun göllərinin əvvəlki və indiki vəziyyətindən danışıb. Tələbələrə göl ətrafında çəkilən magistral yol, salınan park və istirahət mərkəzlərinin şəkilləri göstərilib, görüləcək digər işlər barəsində məlumat verilib, videoçarx nümayiş olunub. Seminarın gedişində tələbələri maraqlandıran çoxsaylı suallar cavablandırılıb.

“Clean City” OJSC Hosts First Seminar of the Semester at AzUAC
The first seminar of the "Clean City" OJSC at AzUACfor this semester was held on October 24th. Organized by the Strategic Planning Department of the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC), the seminar was dedicated to the topic of "Rehabilitation Project of Absheron Lakes."
The seminar, conducted by Sabuhi Babayev, the director of the Department of Environmental Protection and Conservation, focused on the current project status and rehabilitation efforts for the lakes in the Absheron region. Third-year students specializing in Ecology from AzUAC's Faculty of Water Engineering and Engineering Communication Systems participated in the seminar.
During the seminar, representatives of the organization discussed the previous and current condition of the lakes in the Absheron region. They showcased images of the lakes' surroundings, including the construction of main roads, parks, and recreational centers, provided information about ongoing and upcoming projects, and presented video demonstrations. Numerous questions from the students were addressed during the seminar