AzMİU tələbələri İstanbulda İSKİ-də yay-təcrübə proqramında iştirak edib
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AzMİU) tələbələrinin iştirakı ilə növbəti yay-təcrübə proqramı Türkiyənin İstanbul şəhərində İstanbul Su və Kanalizasiya İdarəsində (İSKİ) gerçəkləşib. Yay-təcrübə proqramı Universitetin Memarlıq, İnşaat, ST MKS və İnşaat-texnologiya fakültələrində təhsil alan 30 tələbəni əhatə edib.
Proqramın ilk günü İSKİ-nin tarixi, bu günü, həyata keçirilmiş layihələr, tikintisi davam edən obyektlər, beynəlxalq əlaqələr və gələcək illərdə görüləcək işlər haqqında tələbələrə geniş məlumat verilib. Sonrakı günlər tələbələr ayrı-ayrı qruplarda, müəyyən günlərdə isə birlikdə İSKİ-nin yenicə istifadəyə verilməkdə olan Su Kontrol ve Otomosyon Mərkəzində (İSKOM), Plan Proje və Yatırım Dairəsi Başqanlığının, Su İnşaat Dairəsi Başqanlığının, Su Arıtma Dairəsi Başqanlığının və Atik Su İnşaat Dairəsi Başqanlığının tabeçiliyində fəaliyyət göstərən obyektlərində və laboratoriyalarında texniki araşdırmalarla tanış olublar.
Proqram çərçivəsində onlar “Yerəbatan Sarnıcı”, “Sultan Ahmet” məscidində, “Miniatürk” və “Panorama-1453” tarix muzeylərinə də baş çəkiblər. Proqramın sonunda tələblərə İSKİ tərəfindən xatirə hədiyyələri və sertifikatlar verilib.

AzUAC Students Participated in Summer Internship Program at ISKI in Istanbul
The next internship program with the participation of the students of the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC) took place at the Istanbul Water and Sewerage Administration (ISKI) in Istanbul, Turkey. The internship program involved 30 students studying in the faculties of Architecture, Construction, WM and ECS, and Construction Technology of the university.
On the first day of the program, students were provided with extensive information about ISKI’s history, current projects, ongoing constructions, international relations, and future plans. In the following days, students gotacquainted with technical researches at various facilities and laboratories under the departments of Water Control and Automation Center (ISKOM), Planning, Project and Investment Department, Water Construction Department, Water Treatment Department, and Wastewater Construction Department, both individually and in groups on specified days.
As part of the program, they also visited historical museums such as the “Basilica Cistern,” the “Sultan Ahmed Mosque,” “Miniaturk,” and “Panorama 1453.” At the end of the program, students were presented with souvenirs and certificates by ISKI.