Beynəlxalq “Qış məktəbi” layihəsində maraqlı master klaslar təşkil olunur
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AzMİU) mövcud vəziyyət, pandemiya ilə əlaqədar olaraq onlayn platforma üzərindən gerçəkləşdirdiyi “Qış məktəbi” beynəlxalq layihəsi uğurla davam edir. Əksəriyyəti Rusiya Federasiyasından olmaqla başqa ölkələrin universitetlərindən də 100-ə yaxın iştirakçının qatıldığı layihənin bu dəfəki mövzusu "Pandemiyadan sonra memarlıq və şəhər” adlanır.
Layihə çərçivəsində universitetin Memarlıq fakültəsinin professor-müəllim heyəti tərəfindən master klaslar təşkil olunub, Heydər Əliyev Mərkəzi, “Yarat” İncəsənət Mərkəzi, Bakı Ağ Şəhər, İçərişəhər, Qız qalası, Şirvanşahlar Sarayı və digər məkanlara virtual səfərlər keçirilib. Layihənin proqramı əcnəbi tələbələr tərəfindən maraqla qarşılanır, onlar master klaslarda və virtual səfərlərdə fəal iştirak edirlər. İlk gündə AzMİU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Nərgiz Abdullayeva, Xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Fərhad Əliyev, layihənin koordinatoru İsa Muradov əcnəbi tələbələrlə tanışlıq xarakteri daşıyan virtual görüş keçiriblər, universiteti, ölkəmizi, paytaxtımızı yığcam şəkildə tanıdıblar.
Növbəti günlərdə Bakı Ağ Şəhərilayihəsinin inksaf rəhbəri Fuad Verdiyev və Memarlıq konstruksiyaları və abidələrin bərpası kafedrasının mudiri, professodr Səbinə Hacıyeva əcnəbi tələbələrlə görüşüb, çıxış ediblər. Fevralın 11-də həftənin 5-ci günü Strateji inkişaf üzrə prorektor Ülkər Səttarova Problemyönümlü təhsil mövzusunda əcnəbi tələbələrə master klass keçib. AzMİU-nun Memarlıq layihələndirilməsi və şəhərsalma kafedrasının müdiri, Memarlar İttifiqanın sədri Elbay Qasımzadə, Dizayn kafedrasının müəllimi Fəridə Qasımova, memar İnarə Əzimzadə tərəfindən master claslar təşkil olunub.

The Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC) continues its successful implementation of the "Winter School" international project via online platform due to the current situation with the pandemic. The project named "Architecture and the City after the Pandemic" was attended by 100 participants mostly from the universities of Russian Federation and other countries.
Within the framework of the project, master classes are organized by the professorial team of the Faculty of Architecture and virtual tours are conducted to locations such as the Heydar Aliyev Center, "Yarat" Contemporary Art Center, Baku White City, Maiden Tower, Shirvanshahs Palace and other places. The program of the project is met with the interest by international students, who actively participate in master classes and virtual tours. On the first day, the Vice-rector for International Relations of AzUAC Nargiz Abdullayeva, the head of the International Relations department Farhad Aliyev and the project coordinator Isa Muradov held a virtual meeting with international students, introducing the university, our country and our capital city in a comprehensive manner.
In the following days the development director of Baku White City project Fuad Verdiyev, the head of Architecture, Construction and Restoration of Monuments department professor Sabina Hajiyeva met with international students, giving presentations. On February 11th the Vice-rector for Strategic development Ulkar Sattarova conducted a master class on the topic of Problems-Oriented Education for international students. Master classes were also conducted by head of the Architecture Planning and Urbanization department and President of the Architects Union Elbay Gasimzade, lecturer of Designdepartment Farida Gasimova and an architect Inara Azimzade.