Tədris işləri üzrə prorektor
1984-1991-ci illərdə Azərbaycan İnşaat Mühəndisləri İnstitutunun  İnşaat yol maşınları və avadanlıqları ixtisasını fərqlənmə diplomu ilə bitirib, o dövrün tələbələr üçün mövcud olan ən ali təqaüdə Lenin adına təqaüdə layiq görülüb.
1995-1999-cu illərdə universitetin “İnşaat, yol və meliorasiya maşınları” kafedrasında aspiranturada oxuyub.
2003-cü ildə “Suötürücü kanalların qazılması üçün frez-tullayıcı tipli işçi orqanın tədqiqi və parametrlərinin əsaslandırılması” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib və texnika elmləri namizədi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini alıb.
Əmək fəaliyyəti:
1991-ci ildə S.Ə.Dadaşov adına Elmi Tədqiqat Tikinti Materialları İnstitutunda mühəndis kimi əmək fəaliyyətinə başlayıb.
1994-cü ildən Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində  “İnşaat, yol və meliorasiya maşınları” indiki “Maşın və mexanika mühəndisliyi” kafedrasında assistent, baş müəllim, dosent vəzifələrdə işləyib.
1994-2000-ci illərdə universitetdə rektor köməkçisi vəzifəsində işləyib.
2002-2011-ci illərdə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin “Mexanikləşdirmə və avtomatlaşdırma” (indiki “Mexanika və informasiya texnologiyaları”) fakültəsində dekan müavini vəzifəsində çalışıb.
2011-2016-cı illərdə “Mexanika və İnformasiya texnologiyaları” fakültəsində dekan vəzifəsində çalışıb.
2016-cı ildən bugünədək Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin tədris işləri üzrə prorektor vəzifəsində çalışır.
2022-ci ildən Maşın və mexanika mühəndisliyi  kafedrasının  professoru vəzifəsinə seçilib.
Elmi fəaliyyəti:
6-sı  impakt faktorlu jurnal olmaqla 60-dan çox elmi və metodik əsərləri var, o cümlədən 2 dərs vasaitinin, 7 metodik vəsaitin müəllifidir.
Təcrübə proqramlarında iştirakı:
2015-ci ildə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və ABŞ Dövlət Departamentinin birgə təşkil etdiyi İVLP ABŞ-da Ali Təhsilin idarə olunması layihəsində iştirak edərək Beynəlxalq Sertifikata layiq görülüb.
2016-cı ildə Almaniyanın Berlin şəhərində “Communication Management and Internationalization of Campus” kurslarında iştirak edərək Beynəlxalq Sertifikatla təltif olunub.
2019-cu ildə  ERASMUS + çərçivəsində İngiltərənin London, İspaniyanın Alkante şəhərində “Keyfiyyət Təminatı Mərkəzlərinin yaradılması və inkişaf etdirlməsi” (EQAC) layihəsinin təlimlərində iştirak edərək Beynəlxalq Sertifikatlarla təltif olunub.
Təltifləri:
2016-cı ildə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin 40 illik yubileyi münasibətilə, Yüksək ixtisaslı memar və inşaatçı kadrların hazırlanması sahəsindəki səmərəli fəaliyyətinə görə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirinin “Fəxri Fərman” ı ilə təltif olunub.

Vice Rector for Academic Affairs
1984-1991 he studied at the Azerbaijan Institute of Civil Engineers (now Azerbaijan University of Architecture and Construction) and graduated from it with honors majoring in Construction Road Machinery and Equipment and was awarded the Lenin stipend - the highest stipend allocated to students of that time.
1995-1999 he studied at a postgraduate program at the department of Construction, Road and Melioration Machines of the university.
In 2003 he defended his PhD thesis on the topic Investigation and Substantiation of the Parameters of the Working Body of the Milling Type for Digging Drainage Channels and received the academic degree of the Candidate of Technical Sciences, Doctor of Philosophy in Technology.
Professional Experience
In 1991 he began his career as an engineer at the Scientific Research Institute of Сonstruction Supplies named after S.A. Dadashov.
Since 1994 he has worked as an assistant, senior lecturer, associate professor at the Department of Construction, Road and Melioration Machinery (now Machinery and Mechanical Engineering Department) of the Azerbaijan University of Architecture and Construction.
In 2002-2011 he worked as the Deputy Dean of the Department of Mechanization and Automation (now Mechanics and Information Technologies Department) of the Azerbaijan University of Architecture and Construction.
In 2011-2016 he worked as the Dean of the Mechanics and Information Technologies Department.
Since 2016 he has been working as the Vice-Rector of the Azerbaijan University of Architecture and Construction.
Since 2022 he been appointed as a Professor of Machinery and Mechanical Engineering Department.
Scientific Publications
He has more than 60 scientific and methodical works, 6 of them being in journals of impact factor, he is an author of two educational and seven methodological manuals.
Awards
In 2016 he was awarded the Decree of Honorof the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan for his effective activities in the field of training highly qualified architects and constructors on the occasion of the 40th Anniversary of the Azerbaijan University of Architecture and Construction.
Participation in Internship Programs
In 2015 he participated in Management of Higher Education in the USA” IVLP  (International Visitor Leadership Program) exchange program jointly organized by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the State Department of the United States, and received an International Certificate.
In 2016 he took part in Communication Management and Internationalization of the Campus” courses in Berlin, Germany and received an International Certificate.
In 2019 he took part in the training of “Establishment and Development of Quality Assurance Centers (Education Quality Accreditation Commission - EQAC) project in London (England) and Alcante (Spain) within the framework of ERASMUS+ program, and was awarded International Certificates.